Lista aktualności Lista aktualności

Biegiem na Dzień Geotopu

W dniu 8 października 2014r. w ramach obchodów Dnia Geotopu na trasie geoturystycznej "Dawna kopalnia Babina" odbyły się biegi przełajowe.

Nadleśnictwo Lipinki wraz ze Starostwem Powiatowym w Żarach oraz Ośrodkiem Sportu, Kultury i Edukacji w Łęknicy zorganizowało na geościeżce "Biegi Mużakowskie". Zawody sportowe odbyły się w ramach finału Powiatowej Olimpiady Młodzieży w Indywidualnych Biegach Przełajowych.

W zawodach wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Powiatu Żarskiego.

Biegacze w trasie Fot. Rafał Michalewski

Zawodnicy ścigali się na kilku dystansach uzależnionych od wieku i płci:

Szkoły podstawowe: dziewczynki 800m, chłopcy 1000m

Szkoły gimnazjalne: dziewczęta 1500m, chłopcy 2000m

Szkoły ponadgimnazjalne: dziewczęta 2000m, chłopcy 3000m

Stoisko edukacyjne Fot. Rafał Michalewski

Oprócz zmagań sportowych dzieci i młodzież mogły skorzystać z Punktu Edukacyjnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Geopark Łuk Mużakowa i Nadleśnictwo Lipinki. Można było wziąć udział w badaniach kwasowości wód pochodzących z okolicznych zbiorników, obejrzeć występujące w okolicach minerały - nawet pod mikroskopem. Dla uczestników udostępniono liczne materiały promocyjne: mapy i foldery edukacyjne.

Od lewej: Olaf Napiórkowski Sekretarz Powiatu Żarskiego, Roman Mazurkiewicz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Żarskiego, Marek Cieślak Starosta Żarski, Piotr Kuliniak Burmistrz Miasta Łęknica, Krzysztof Czahajda i Ewa Riemer pracownicy biura Geoparku Fot. Damian Sandak

W ramach Olimpiady zawodnicy mogli również zwiedzić trasę geoturystyczną "Dawna kopalnia Babina" wraz z przewodnikiem, lecz niewielu starczyło już na to sił.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy posilili się pysznym żurkiem i kiełbaską z grilla.

Zwycięzcom Gratulujemy !

Materiały do pobrania