Lista aktualności Lista aktualności

Drugie życie drzewa

W dniu 24 lutego 2017 uczniowie Szkoły Podstawowej w Łęknicy spotkali się na zajęciach dydaktycznych z Leśnikami z Nadleśnictwa Lipinki.

 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łęknicy, współpracujący z myśliwymi z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 331 "Cietrzew" Warszawa i leśnikami z Nadleśnictwa Lipinki, uczestniczyli we wspólnie zorganizowanych zajęciach. Tym razem poprowadzili je zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lipinki, Pan Michał Szczepaniak oraz Leśniczy Leśnictwa Nowe Czaple, Pan Grzegorz Rygiel. Tematem przewodnim zajęć, realizowanych w klasach drugich i trzecich było  „Drugie życie drzewa".

Uczniowie dowiedzieli się, że martwe drzewa dają życie. Zamieszkują je leśne ptaki i ssaki, a przede wszystkim – mikroorganizmy, grzyby, mchy, porosty i owady, które rozkładają materię organiczną i ponownie włączają ją w wielki cykl biologiczny. Obumierające drzewa są zatem bardzo ważnym składnikiem lasu, bez którego trudno mówić o lesie jako ekosystemie.

Temat ten nie był jednym poruszanym w trakcie tej leśnej edukacji. Uczniowie dyskutowali również o budowie warstwowej lasu, systemach korzeniowych drzew, a także o roli zwierząt w lesie i konieczności respektowanie zasad „dobrego zachowanie się w lesie"

Opracowano: Justyna Górecka