Lista aktualności Lista aktualności

Dzień Ziemi

15 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Łęknicy odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi.

 

Wzięli w niej udział nauczyciele, uczniowie, rodzice i zaproszeni goście: Burmistrz Łęknicy - P. Piotr Kuliniak, Diana z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 331 „Cietrzew" Warszawa - P. Justyna Górecka, Dyrektor OKSiR - P. Bettina Targońska, leśniczy leśnictwa Nowe Czaple z Nadleśnictwa Lipinki - P. Grzegorz Rygiel, przedstawicielka Miejskiego Zakładu Komunalnego - P. Kinga Bukin, oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

       Wszystkich zebranych serdecznie przywitała Pani dyrektor Sławomira Marszałek. Po części oficjalnej, uczniowie klas starszych przedstawili zebranym powody i potrzebę organizowania Światowego Dnia Ziemi. Myśliwa - P. Justyna Górecka omówiła dotychczasowe efekty uzyskane w ramach projektu „Ożywić pola", w którym nasza placówka bierze czynny udział. Uczniowie z klas najmłodszych wraz wychowawcami przygotowali część artystyczną, którą myślą przewodnią był świat ptaków. Klasy drugie zaprezentowały występ pt. „Powrót bocianów" oraz „Ziemia zielona wyspa" . Klasy pierwsza a i b zatańczyły do utworu Vivaldiego „Wiosna", a klasa trzecia zaprosiła wszystkich na „Moją planetę" Majki Jeżowskiej.

Fot.Justyna Górecka
     Ciekawym, budzącym emocje punktem uroczystości, było podsumowanie wcześniej przeprowadzonych konkursów: "Wielkiego testu wiedzy o bażancie" w klasach pierwszych, "Quizu łowiecko-ekologicznym" w klasach drugich oraz "Łowieckiego konkursu ortograficznego - Drapieżniki idą na żer" w klasie trzeciej. Dla wszystkich uczniów klas młodszych (kl. I-III)  został zorganizowany jeszcze jeden konkurs na oryginalny "Strój ptaka". Polegał on na wykonaniu stroju lub maski ptaka. Zaś uczniowie ze starszych klas mogli wziąć udział w konkursie plastycznym zatytułowanym „Tajemniczy świat ptaków". Zwycięzców i wyróżnionych było wielu. Podsumowano również zbiórkę makulatury. Zwycięską klasą okazała się I b. Wszystkim wygranym wręczono nagrody! Środki finansowe na ich zakup oraz nagrody rzeczowe ufundowali: WKŁ nr 331 "Cietrzew" Warszawa, Nadleśnictwo Lipinki, Urząd Miasta w Łęknicy, Zespól Szkól Publicznych w Łęknicy. Młodzież z starszych klas wręczyła podziękowania wszystkim tym, którzy pomogli w organizacji Święta Ziemi: w zakupieniu nagród, zbiórce makulatury oraz w organizacji projektu „Ożywić Pola" .

       Na zakończenie uroczystości głos zabrał burmistrz miasta, który podziękował za zaproszenie i wyraził swój podziw za tak pięknie przygotowaną uroczystość oraz za działania uczniów na rzecz poprawy środowiska naturalnego.
      Wszystkich uczniów klas I – III zaproszono do części drugiej spotkania, do akcji pt. „ Dbamy o ptaki". Uczniowie z plakatami w wykonanych przez siebie strojach wzięli udział w paradzie ulicami miasta. Potem dzieci malowały budki lęgowe, które zostały zawieszone na wybranych drzewach na terenie Ośrodka Kultury, Rekreacji i Sportu oraz w wyznaczonych miejscach na terenie Łęknicy.
      Szczególnego nastroju tej uroczystości dodała piękna dekoracja, plakaty, inscenizacja związane tematycznie z życiem ptaków, a także przybyli goście w strojach galowych. Wszyscy wspaniale się bawili i aktywnie uczestniczyli w obchodach Święta Ziemi. Było miło, pięknie i ciekawie.

teskt: Wioletta Szreiber i Justyna Górecka