Lista aktualności Lista aktualności

Ptasia remiza

W dniu 31 marca 2016 uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łęknicy założyli Ptasią remizę na terenie Leśnictwa Nowe Czaple.

 

W kalendarzu przeprowadzonych już licznych działań przyrodniczych uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łęknicy, współpracujący z myśliwymi z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 331 "Cietrzew" Warszawa i leśnikami z Nadleśnictwa Lipinki, odnotowali kolejne praktyczne działanie na rzecz poprawy warunków bytowych zwierzyny leśnej.

Ostatni dzień marca pierwszoklasistom, wspomaganych przez rodziców, upłynął pod hasłem: zakładanie ptasiej remizyPtasia remiza to teren leśny, na który wprowadza się wiele gatunków roślin, w celu stworzenia dogodnych warunków dla bytowania ptaków, owadów i innych zwierząt - sprzymierzeńców leśnika w ochronie lasu przed szkodliwymi organizmami. 

Pracy było sporo. Łącznie do posadzenia było 500 szt. sadzonek! Drzewa i krzewy pochodziły ze szkółek Nadleśnictwa Lipinki oraz Żagań. Wokół oczka wodnego, które znajduje się w centralnym punkcie remizy, uczniowie wyspowo sadzili jarzębinę, trzmielinę, dziką jabłoń oraz dziką gruszę.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w sadzeniu. Fot. Justyna Górecka

Ponadto, w tym roku za sprawą młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół Publicznych w Łęknicy łącznie 50 budek lęgowych trafiło w użytkowanie do ptaków.

Budki, w ilości 35 sztuk, zostały zakupione przez dzieci za środki finansowe, uzyskane ze zbiórki kasztanów i żołędzi, zorganizowanej przez WKŁ nr 331 ,,Cietrzew'' Warszawa. Wykonawcą tych budek były osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Pomóż, nie będę sam" w Nowej Soli.

Także Nadleśnictwo Lipniki przekazało nieodpłatne 15 budek lęgowych. Pochodziły one z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarach i również zostały wykonane przez niepełnosprawnych podopiecznych w pracowni stolarskiej.

Montaż budki lęgowej. Fot. Justyna Górecka

10 budek lęgowych, pod czujnym okiem Podleśniczego Pana Dawida Zająca, przy pomocy myśliwych i rodziców, zostało zawieszonych przy nowo powstałej remizie. Pozostałe budki już niebawem trafią do lasu i mamy nadzieję, że szybko zadomowią się w nich ptaki!

Zajęcia terenowe zakończyły się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, które po ciężkiej pracy smakowały wyśmienicie.

Opracowano: Justyna Górecka