Lista aktualności Lista aktualności

Ratujmy skowronki !

Wraz z nadejściem wiosennej pogody ruszyła kolejna edycja kampanii informacyjno-edukacyjnej pod nazwą "RATUJMY SKOWRONKI".

 

RATUJMY SKOWRONKI to cykliczna akcja i wspólna lubuska inicjatywa, której celem jest zapobieganie wypalaniu traw oraz informowanie społeczeństwa o negatywnych skutkach oddziaływania ognia na środowisko przyrodnicze.
Kampania kierowana jest zarówno do najmłodszych jak i osób starszych, a skuteczność jej oddziaływania na świadomość społeczną widać w statystykach pożarowych ostatnich lat – należy jednak pamiętać, że tylko konsekwentnie i z szerokim zaangażowaniem kontynuowana akcja może przynieść trwałe i pozytywne efekty.

 

LUBICIE  SKOWRONKI ?

My tak, nawet bardzo.

A niestety, ich liczba w Polsce z roku na rok maleje w zastraszającym tempie. Łąki są ich domem, tam zakładają swoje gniazda. Jak mają sobie radzić z ogniem? Jedyną szansą dla tej prawdziwie polskiej oznaki wiosny jest zaniechanie wypalania . W ogniu giną pisklęta, owady, dżdżownice, bakterie , grzyby i cała fauna i flora użyźniająca glebę.

Pożar przetrwają te rośliny, które są najmniej wartościowe i mają głębokie korzenie: turzyce, trzcinniki.

Czy wiecie, że :

  • Temperatura płonących traw sięga 700 stopni Celsjusza
  • Pogorzelisko, zawierające tylko popiół nie zrównoważy strat w mikrofaunie glebowej
  • Wypalona ziemia potrzebuje około 7 lat, aby odbudować zniszczoną przez pożar mikrofaunę
  • Ścielący się dym po drogach staje się przyczyną wypadków i kolizji drogowych, wielu strat i osobistych tragedii
  • Z dymem do atmosfery dostaną się tysiące ton tlenku i dwutlenku węgla, tlenki siarki i substancji smolistych ,które powodują nowotwory i alergie
  • Sprzymierzeńcem  ognia jest wiatr. Roznosi go we wszystkich kierunkach, przenosząc na lasy i gospodarstwa
  • Las , aby znów ofiarować ludziom swoje skarby : drewno, jagody, grzyby,  maliny      i zwierzynę  potrzebuje  czasu. Długiego jak ludzkie życie

„RATUJMY  SKOWRONKI"