Lista aktualności Lista aktualności

CO HUCZY W LIPINECKIM LESIE

NIEDAWNE JESZCZE - SPOKÓJ I CISZA, WŁADAJĄCE ZIMOWYM LASEM, USTĘPUJĄ POWOLI MIEJSCA OCZEKIWANEMU JUŻ PRZEZ WSZYSTKICH WIOSENNEMU ROZGARDIASZOWI.

Z każdym kolejnym, cieplejszym dniem przybywa ptasich świergotów, treli i pohukiwania. Cały las, jak długi i wysoki budzi się do życia. Czas wyruszyć na „bezkrwawe łowy”. Uzbrojeni w czuły słuch i bystry wzrok, upolować możemy niejedną leśną ciekawostkę i przeżyć niezapomniane wiosenne spotkanie z dziką przyrodą. Taka okazja, na styku zimy i wiosny powtórzy się dopiero za rok, dlatego chcąc podpatrzyć i podsłuchać „co huczy w lesie” najwyższa pora aby do niego ruszyć!

Nadleśnictwo Lipinki, włączając się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pod wymienioną powyżej nazwą, organizowanej przez Lasy Państwowe zaprasza chętnych na wieczorną eskapadę po lesie. To właśnie o tej porze las zmienia się nie do poznania. Ten, który odwiedzamy spacerując i wędrując po nim za dnia, w objęciach mroku staje się tajemniczy i nieprzenikniony. Każdy dźwięk, nawet ten najcichszy za dnia, wieczorem nabiera siły i z dodatkową mocą niesie się w chłodnym i czystym nocnym powietrzu. Zapadający zmrok – „zamykający” las dla większości z nas – ludzi, otwiera go dla jego prawowitych mieszkańców – zwierząt. Na te kilka nocnych godzin, na powrót to one stają się jego włodarzami. W ciszy pożywiają się i odpoczywają. Liczna rzesza gatunków w spokoju i okowach nocy, szuka partnerów i łączy się w pary na najbliższy sezon lęgowy. Czulszy słuch i ostrzejszy wzrok, uzupełniane doskonałym węchem, pozwalają wielu zwierzętom czuć się w nocnych ciemnościach swobodnie i bezpiecznie. Choć to niegrzeczne, aby zbyt często tę atmosferę burzyć, warto od czasu do czasu zagłębić się w ten niecodzienny świat, zwalczając w sobie ludzki strach i obawy.

Zróbmy to wspólnie w piątkowy wieczór 19 marca!

Grupę zainteresowanych osób – pierwszych dwudziestu z grona zgłaszających się (szczegóły na końcu artykułu), zapraszamy na szkółkę leśną w Lipinkach Łużyckich.

Zbiórka o godz. 17.45.

Strójobowiązkowo odpowiednio ciepły i dodatkowo nieprzemakalny, jak pogoda spłatać będzie chciała mokrego figla. Leśne ścieżki i „bezdroża” to nierówności i terenowe niespodzianki – zaopatrzmy się w odpowiednie obuwie, które uchroni stopy przed przemoczeniem, a kostki przed zwichnięciem!

Ekwipunekdobra latarka lub czołówka, bo nocny las to wszechogarniająca ciemność. Właściciele lornetek – wyposażenie obowiązkowe. Warto móc wesprzeć się na kijkach nordic walking – przytroczmy je także do plecaka wychodząc z domu. Aby czuć się widzianym w mroku leśnych ostępów – kamizelka odblaskowa dla młodszych będzie dobrym pomysłem.

Wikt – oczywiście wg własnego uznania i preferencji, jednak koniecznie o nim nie zapomnijmy, bo pełnym żołądkom zawsze towarzyszy dobry humor.

Bezpieczeństwo – to pewnie znamy już aż za dobrze! Zaopatrzmy się we wszystkie nieodzowne dziś „atrybuty” jak maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji rąk. Oczywiście nadleśnictwo zapewni niezbędny zestaw dla każdego, dbając jednocześnie aby i ruszające w las grupy osób nie tylko nie przekraczały dopuszczalnej ilości i odległości, ale i dysponowały „swoim leśnym przewodnikiem”.

Prosimy, aby ewentualni chętni na wzięcie udziału w naszym wieczornym nasłuchiwaniu i podglądaniu mieszkańców lasu, skontaktowali się telefonicznie pod numer 604 446 412 (Michał Szczepaniak – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lipinki). Uspokajamy jednocześnie wszystkich, że w przypadku większego niż spodziewane zainteresowania z Państwa strony, zaprosimy na kolejne wycieczki, które już niebawem w ramach akcji "Zaparkuj w lesie" planujemy wystartować z kolejnych MPP (miejsca postoju pojazdów) zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Lipinki.

 

Autor: Michał Szczepaniak