Lista aktualności Lista aktualności

Szkody od wiatru w Nadleśnictwie Lipinki

W weekend 10-11 stycznia nad Polską zachodnią przeszedł silny huragan. Wszyscy mieszkańcy odczuli jego negatywne skutki.

Wiatr uszkadzał budynki, zrywał linie energetyczne, przewracał i łamał drzewa. Wiatr osiągał w porywach prędkość dochodzącą do 100 km/h.
Zgubne następstwa „Huraganu Feliks" odczuli także leśnicy z Nadleśnictwa Lipinki. Silny wiatr wywołał szkody m.in. w leśnictwach: Żagań (1050m3), Grotów (800m3), Marszów (740m3), Suchleb (490m3), i Zielony Las (400m3).
 
Łącznie na terenie Nadleśnictwa Lipinki wichura powaliła 4300 m3. Szkody te nie są zaliczane do tzw. szkód istotnych gospodarczo. Za takie uważane są szkody powyżej pięciu tys. m³ drewna.
 
Z uwagi na  zagrożenie, jakie stanowią wiatrołomy oraz zawieszone w koronach drzew konary i gałęzie, prosimy zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po ścieżkach, szlakach i  drogach leśnych - zwłaszcza na terenie Zielonego Lasu.
Szkody rozproszone na rozległych powierzchniach leśnych. Gatunki drzew, które ucierpiały z powodu ostatnich wiatrów to przede wszystkim sosna, a spośród gatunków liściastych głównie brzoza, osika i dąb.
 
***
Silny wiatr jest jednym z podstawowych „nieożywionych" czynników zagrażającym lasom. Może powodować poważne mechaniczne uszkodzenia pojedynczych drzew oraz całych drzewostanów. W zależności od prędkości wiatru, szkody mają różną postać. Silne podmuchy łamią wierzchołki i gałęzie oraz pnie drzew (wiatrołomy), mogą także wywracać całe drzewa (wywroty, wiatrowały). Drzewa, które nie poddają się naporowi huraganu i tak często zostają uszkodzone – wiatr może powodować utratę liści, nadrywanie systemów korzeniowych oraz wewnętrzne spękania pni. Oprócz tego efektem działania wiatru mogą być liczne zranienia drzew, powstałe w wyniku wzajemnego uderzania się gałęzi bądź otarcia przez łamiące się lub wywracające sąsiednie drzewa. Tak osłabiony las traci swoją naturalną odporność na ataki patogenicznych grzybów i szkodników owadzich.
Leśnicy, aby zapobiec szkodom od silnego wiatru, prowadzą wiele działań z zakresu urządzania, hodowli i ochrony lasu. Szkód nie da się całkowicie uniknąć, ale przez kształtowanie odpornych, dobrze zagospodarowanych przestrzennie drzewostanów, można je znacznie ograniczyć. (Źródło: LINK)