Lista aktualności Lista aktualności

Wyjaśnienie w sprawie FSC Polska

W związku z informacją o czasowym zawieszeniu przez międzynarodową organizację Forest Stewardship Council ® licencji dla biura FSC Polska, które jest jej akredytowanym przedstawicielem w naszym kraju, wyjaśniamy pojawiające się wątpliwości.

Lasy Państwowe nie są członkiem Związku Stowarzyszeń na rzecz Odpowiedzialnego Leśnictwa, czyli FSC Polska, lecz są podmiotem certyfikowanym.

Certyfikaty potwierdzające spełnianie standardów odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC posiada w Polsce 16 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.

Jak wynika z opublikowanych 15 stycznia br. wyjaśnień zarządu FSC Polska oraz stanowiska kilku spośród licznych organizacji członkowskich tego stowarzyszenia, które wniosły skargę na działalność polskiego biura do macierzystej centrali, zaistniała sytuacja dotyczy wewnętrznych, statutowych spraw FSC.

Nie ma ona związku z prowadzoną przez certyfikowane jednostki LP gospodarką leśną, jej zasadami czy oceną w świetle standardów FSC;

Ważność certyfikatów FSC posiadanych przez jednostki Lasów Państwowych, co potwierdza zarząd FSC Polska, pozostaje niezmieniona.

 

Ewentualne czasowe zwieszenie licencji dla polskiego przedstawicielstwa FSC nie ma na to żadnego wpływu.

Poniżej przedstawiamy stanowisko Zarządu FSC Polska, w którym podane są przyczyny zawieszenia.

Więcej o certyfikatach można przeczytać TUTAJ.