Asset Publisher
„JEST GDZIEŚ, LECZ NIE WIADOMO GDZIE …”
W poświąteczną środę 24 kwietnia, w popołudniowych godzinach, na skraju lasu nieopodal ul. Komuny Paryskiej w Żarach, miało miejsce niecodzienne spotkanie.
Naprzeciwko siebie, wsparci na szpadlach stanęli Pszczelarze i Leśnicy. Obecność tych pierwszych uświetniona została przez Panów Bogusława Dubiela oraz Edwarda Łybę, reprezentujących Lubuski Związek Pszczelarzy oraz Rejonowe Koło Pszczelarzy w Żarach. Po stronie Nadleśnictwa Lipinki honory gospodarza terenu pełnił nadleśniczy Jan Lesser.
A wszystko to nieprzypadkowo!W ten sposób w Nadleśnictwie Lipinki szerzej włączono się ogólnopolską akcję Lasów Państwowych pn. „Pszczoły wracają do lasu”.
Mamy już owszem „naszego człowieka” w osobie Pana Bartłomieja Jasaka – leśniczego leśnictwa Suchleb, który już od ponad roku wspiera akcję swoją pszczelarską pasją. Mamy także od dawna realizowane w odnowieniach upraw leśnych wprowadzanie gatunków drzew i krzewów nektaro- i miododajnych. Ale teraz przyszła pora, aby o „wsparcie” poprosić Tych, dla których pszczoły i pszczelarstwo są zapewne w wielu przypadkach sensem życia.
I stąd właśnie prawie ćwierć setki pasjonatów pszczelarstwa, wspartych grupką leśników, w niespełna godzinę wysadziło ok. czterystu sadzonek robinii akacjowej, klona zwyczajnego oraz lipy drobnolistnej. Choć skala przedsięwzięcia może nie oszałamia, to jednak liczymy, że w miejscach sukcesywnego tworzenia takich „pszczelich ogródków”, uda nam się zwiększyć ilość tych spośród owadów, które zapylają rośliny na naszych ogrodach, łąkach i polach, z ich królową na czele – pszczołą miodną.
Kolejne spotkania już umówione. Czekamy wszyscy na jesień, gdy ponownie „świat, w którym baśń ta dzieje się …” wzbogaci się o następne kwitnące i pachnące enklawy leśne.
Autor: Michał Szczepaniak