Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Organizacje i firmy współpracujące

Z Zielonym Lasem od lat związanych jest wiele organizacji i firm, dla których środowisko przyrodnicze nie jest obojętne. Wspólnie z Nadleśnictwem Lipinki będącym gospodarzem tego terenu, aktywnie dbają o tutejszą florę (rośliny) i faunę (zwierzęta), odnawiają zabytki, tworzą coraz to nowe ścieżki spacerowe oraz zachęcają do aktywnego wypoczynku na łonie natury.

  • Związek Upiększania Miasta Żary – Organizacja powstała w 1861 roku. Przyczyniła się do ustanowienia wielu pomników przyrody na terenie Zielonego Lasu. Z jej inicjatywy (wraz z dawną, niemiecką organizacją turystyczną pn. „Towarzystwo Karkonoskie") rozpoczęto budowę wieży widokowej, trasy narciarskiej, wielu miejsc odpoczynku (np. Kamienny Krąg – Euterpe).
  • Fundacja Natura Polska  - organizacja pozarządowa działającą na obszarach lokalnych. W ramach projektu zrealizowała wykonanie miejsca rekreacji i edukacji zdrowotnej w Zielonym Lesie (siłownia pod chmurką, tablice edukacyjne, siedziska, kosze na nieczystości, stojak na rowery, witacze wejściowe, ulotki promocyjne, stronę internetową www.zielony-las.pl i tablice informacyjne). Więcej o organizacji.
  • ZHP – Związek Harcerstwa Polskiego. Organizator wielu imprez rekreacyjno – edukacyjnych w Zielonym Lesie, m. in. „Tygodnia Ekologicznego", w ramach którego zorganizowano marsz na orientację szlakami pomników przyrody po Zielonym Lesie. Więcej o organizacji.
  • PTTK – Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Organizator wielu imprez rekreacyjnych w Zielonym Lesie. W siedzibie organizacji można zaopatrzyć sięw niezbędne przewodniki, mapy itp. Więcej o organizacji.
  • LOP – Liga Ochrony Przyrody jest najstarszą organizacją ekologiczną w Polsce. Organizacja prowadzi działalność edukacyjną, propagandową oraz interwencyjnąz zakresu ochrony przyrody. Jest organizatorem wielu spotkań i konkursów np.z  okazji Dnia Ziemi, Dni Lasu i Zadrzewień, Dni Ochrony Przyrody itp. Organizuje wiele akcji ekologicznych, jak na przykład: sadzenie drzew i krzewów, zawieszanie karmników i budek lęgowych. Więcej o organizacji.
  • Kronopol – Spółka jest częścią holdingu Swiss Krono Group (Ernst Kaindl), światowego lidera w branży produktów drewnopochodnych. Spółka aktywnie propaguje zdrowy styl życia wśród mieszkańców Żar. Pod koniec września 2012 roku, zainicjowała otwarcie nowej niebieskiej trasy spacerowej w żarskim Zielonym Lesie. Zobacz więcej.
  • Tempus Polska – Żarska firma kamieniarska. Obok Fundacji Natura Polska oraz Spółki Kronopol, była inicjatorem i sponsorem wybudowania na obszarze Zielonego Lasu,w ramach projektu „Zapraszamy do Zielonego Lasu", siłowni pod chmurką wraz z  postawieniem tablic informacyjnych oraz całej pozostałej infrastruktury. Dodatkowo uczestniczy w przygotowywaniu ulotek promocyjnych oraz prowadzeniu strony internetowej www.zielony-las.pl. Zobacz więcej.