Zanocuj w lesie - "Łużycka Knieja" w Nadleśnctwie Lipinki

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Lipinki

Obszar „Łużycka Knieja” rozpościera się w atrakcyjnym terenie leśnym uchwyconym pomiędzy miejscowościami Olbrachtów, Miłowice, Suchleb, Rościce i Drozdów.

Oferujemy Państwu możliwość wypoczynku i przyjemność wędrowania zarówno pośród widnych sosnowych borów i brzozowych lasów, jak również tajemniczych i spowitych cieniem dąbrów i buczyn. „Łużycka Knieja” to meandrująca rzeka Skroda z licznymi dopływami. To leśne wzniesienia ukryte pod kopułą porastających je drzew, jak i terenowe obniżenia wypełnione nierzadko bagiennymi i moczarowymi zastoiskami wody. To wiekowe drzewa i drzewostany, ustępujące gdzieniegdzie miejsca leśnym uprawom i młodnikom. Nasz obszar -  choć to tętniący życiem leśny ekosystem, to jednocześnie teren dobrze skomunikowany leśnymi drogami i ścieżkami, które dają pewność bezpiecznego dotarcia do okolicznych miejscowości i publicznych szlaków komunikacyjnych.

„Łużycka Knieja” to gwarancja uspokojenia naszych myśli i zachwycenia naszych zmysłów. Gwarancja, która ma tylko jeden warunek. To „podpis”, który musimy złożyć pod nią my wszyscy. Korzystając z oferowanych nam uroków „świata pośród drzew”, zadbajmy o niego wspólnie i odpowiedzialnie. Poczujmy się jak oczekiwany miły gość, który zawsze nad swoją wygodę, przedkłada dobro otoczenia, w którym się znalazł.  

ZAPRASZAMY!

Obszar "Łużycka Knieja" w Nadleśnictwie Lipinki (Program "Zanocuj w lesie")

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
  2. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar „Łużycka Knieja” w Nadleśnictwie Lipinki nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  3. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link do bezpiecznego korzystania z lasu
  4. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu [link]
  5. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które miejscowe Koło Łowieckie „Knieja” ma obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

1) terminy polowań zbiorowych [link do strony z informacją o polowaniach zbiorowych na terenie obwodu nr 222 - Koła Łowieckiego „Knieja” - aktywny w okresie jesienno-zimowym 2022/2023],

  1. Jeśli planujesz nocleg na dłużej niż 2 noce lub/i w gronie większym niż 9 osób w jednym miejscu, musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na podany poniżej adres mailowy koordynatora nie później niż 2 dni robocze od rozpoczęcia planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Damian.Sandak@zielonagora.lasy.gov.pl

lub zastępczo: Michal.Szczepaniak@zielonagora.lasy.gov.pl

Nadleśnictwo Lipinki przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Link do filmu przybliżającego Program „Zanocuj w lesie”

Link do Decyzji Nr 14 Nadleśniczego Nadleśnictwa lipinki z dnia 27.04.2021 r.

Link do Regulaminu funkcjonowania Obszaru "Łużycka Knieja" wyznaczonego w ramach Programu"Zanocuj w lesie"

Link do Formularza zgłoszenia nocowania w lesie (wersja PDF)

Link do Formularza zgłoszenia nocowania w lesie (wersja edytowalna)

 

Autor Michał Szczepaniak