Wydawca treści Wydawca treści

Wstęp

Łuk Mużakowa to przepiękny teren rozciągający się po obu stronach granicy Polski i Niemiec, na obszarze ok. 170 km2. Po stronie polskiej zajmuje południowo – zachodnią część województwa lubuskiego, po niemieckiej zaś część Saksonii, w powiecie Gorlitz i Brandenburgii, w powiecie Spree – Neisse. Od 2015 roku regiony te wspólnie tworzą jeden z transgranicznych obszarów dziedzictwa światowego UNESCO.

Łuk Mużakowa to miejsce wyjątkowe zarówno pod względem przyrodniczym, geologicznym, historycznym i krajobrazowym. Ta unikalna forma morfologiczna, powstała w wyniku oddziaływania lądolodu, charakteryzuje się występowaniem wielu zbiorników kwaśnych wód, w miejscach po dawnej podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego oraz zbiorników wodnych w wyrobiskach po eksploatacji iłów i glin ceramicznych. Powstałe w ten sposób zbiorniki o szmaragdowej barwie powierzchni tafli wody można zaobserwować podążając ścieżką geoturystyczną „Dawna Kopalnia Babina”, oferującą odwiedzającym bogatą infrastrukturę turystyczną i mnóstwo atrakcji widokowych. W plebiscycie National Geographic Traveler ścieżka została okrzyknięta jednym z nowych cudów Polski.

Widok na największy zbiornik pokopalniany – „ Łuskę C”. Fot. Assist Media.

Turyści zawsze mogą tu odkryć coś nowego, a i krajobrazy odkrywane wielokrotnie, za każdym razem pokazują nowe oblicze, czy to z powodu innej pory roku, czy pory dnia. Wyjątkowe wartości przyrodnicze Łuku Mużakowa sprawiają, że entuzjaści aktywnego wypoczynku przybywają tutaj bardzo chętnie. Obserwacja przyrody i zagłębienie się w historię dawnej działalności gospodarczej człowieka na tym terenie łączy naukę z przyjemnością obcowania z naturą. To miejsce urzeka swym pięknem i magią.

Łuk Mużakowa ma do zaoferowania bardzo wiele. Obiecujemy, że zjawiskowa przyroda zauroczy każdego odwiedzającego ten obszar. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z informacjami edukacyjnymi oraz praktycznymi dotyczącymi tego niezwykłego miejsca.

________________________________________________________________________________________________________________

Informacje zawarte na stronach poświęconych Ścieżce Geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina” zostały przygotowane w oparciu o:

  • książkę „Łuk Mużakowa. Po obu stronach Nysy Łużyckiej. Przewodnik geologiczno - turystyczny" autorstwa Marka Maciantowicza, Jacka Kożmy wydanej w Łęknicyw 2014 roku,
  • książkę Park Krajobrazowy „Łuk Mużakowa” autorstwa Ewy i Ryszarda Janowskich, wydanej w Zielonej Górze w 2005 roku,
  • książkę „Dawne górnictwo i kolejnictwo na terenie Łuku Mużakowa” autorstwa Grzegorza Dawczyka i Marka Maciantowicza, wydanej w Żarach w 2014 roku,
  • materiały własne Nadleśnictwa Lipinki.