Lista aktualności Lista aktualności

Sprzątanie Świata

W dniu 19 września 2014 uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Żar wzięli udział w Sprzątaniu Świata na terenie Zielonego Lasu.

Nadleśnictwo Lipinki zgodnie z wieloletnią tradycją także w tym roku zorganizowało akcję "Sprzątania Świata".

Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. 

Akcja "Sprzątanie Świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989, kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu.

W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia.

Po tegorocznych Dniach Żar silnie zaśmiecono las przylegający do ul. Leśnej. Od tego fragmentu uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej rozpoczęli pracę. W przeciągu zaledwie kilku godzin członkowie warsztatów wraz z leśnikami zebrali kilkadziesiąt worków śmieci.

 Nie zaśmiecajmy lasu - naszego wspólnego dobra ! 

Na zakończenie leśnicy zorganizowali dla uczestników ognisko z poczęstunkiem pod wieżą Bismarcka. Wynagrodzeniem za wielogodzinny trud oprócz kiełbaski był pokaz samochodu ratowniczo-gaśniczego Nadleśnictwa Lipinki prowadzony przez Stanisława Machowiaka pełniącego w Nadleśnictwie funkcję Specjalisty ds. PPoŻ.

Bardzo dziękujemy uczestnikom akcji za udzieloną pomoc.

Tereny Zielonego Lasu odzyskały dawny blask.

 Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Żar Fot. Damian Sandak

Więcej o "Sprzątaniu Świata" w Polsce mogą Państwo przeczytać TUTAJ.

 

Materiały do pobrania