Lista aktualności Lista aktualności

#1000 DRZEW NA MINUTĘ

Nikt w Polsce nie sadzi tyle co Lasy Państwowe. Po raz kolejny w Nadleśnictwie Lipinki wiosną ruszyła akcja odnowieniowa pod kryptonimem roboczym "Sadzenie lasu".

 

Wiosną na terenie Nadleśnictwa Lipinki zostanie posadzonych ok. 1 mln 400 tys. szt. młodych drzewek, nie licząc odnowień naturalnych. Naturalnych to znaczy takich, które same wyrosły z nasion rozsianych z okolicznych drzew. Rocznie na terenie całego kraju leśnicy sadzą 500 mln drzew czyli 1000 na minutę, co daje około 13 szt. na każdego Polaka.

Od kilku lat tradycją jest, że Nadleśnictwo Lipinki angażuje pracowników wraz z ich rodzinami do corocznego sadzenia lasu. W sobotni słoneczny poranek 1 kwietnia udaliśmy się na powierzchnię w Leśnictwie Suchleb i posadziliśmy sadzonki dęba szypułkowego.

Taka praktyczna lekcja okazała się niezwykle atrakcyjna , w szczególności dla najmłodszych.

Pracownicy Nadleśnictwa uczestniczą w akcjach sadzenia lasu organizowanych corocznie przez Szkoły i Przedszkola. Ostatno naszymi gośćmi były przedszkolaki z Prywatnego Przedszkola "Groszki" w Żarach.

Przedszkolaki miały również okazję obejrzenia Gospodarstwa Szkółkarskiego. Wszystkie szkółki Lasów Państwowych produkują rocznie 800 mln drzew i krzewów

12 kwietnia 2017 r. młodzież z Zespołu Szkół Publicznych z Łęknicy z nauczycielkami Iwoną Przyślak i Wiolettą Szreiber oraz Justyną Górecką z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 331 „Cietrzew" Warszawa i pracownikiem Nadleśnictwa Lipinki utworzyła strefę ekotonową. 

Fot. Justyna Górecka

Zanim łopaty poszły w ruch wysłuchano krótkiego instruktażu, jak posadzić by sadzonka dobrze rosła, wygłoszonego przez leśniczego Leśnictwa Nowe Czaple - Grzegorza Rygla. Akcję tradycyjnie zakończono wspólnym ogniskiem. 

Fot. Justyna Górecka