Lista aktualności Lista aktualności

Ćwiczenia straży pożarnej

Ogień jest jednym z najgroźniejszych wrogów lasu. Obawa przed tym żywiołem i jego destrukcyjnym działaniem pociąga za sobą wymóg ochrony lasu przed pożarami oraz stałej obserwacji w czasie największego zagrożenia.

Aby wszystko działało sprawnie ważne są gry taktyczne – dlatego w dniu 15 czerwca 2024r. w leśnictwie Suchleb na terenie Nadleśnictwa Lipinki  odbyły się ćwiczenia Kompanii Gaśniczej „Żary” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.

Fot. Bartłomiej Wrażeń (Nadleśnictwo Lipinki)

Działania jednostek polegały na organizacji zaopatrzenia wodnego na duże odległości podczas pożaru lasu. Strażacy mieli za zadanie ugaszenie symulowanego pożaru w odległości ponad 100 metrów od zbiornika wodnego. W związku z tym konieczna była budowa magistrali wodnej, która zapewniłaby utrzymanie ciągłości podawania prądów gaśniczych. Ponadto przetestowano system mapowy, który ma usprawnić współpracę Nadleśnictwa i Straży pożarnej oraz drona, który docelowo ma monitorować miejsca zdarzeń.

Jako zarządzający tutejszymi terenami leśnymi, wszystkim uczestnikom ćwiczeń dziękujemy, mając nadzieję, że realizowana współpraca utrzyma wysoki poziom bezpieczeństwa pożarowego naszego Powiatu.

W ćwiczeniach udział wzięły:

1. KP PSP Żary,

2. OSP Kunice Żary,

3. OSP Brody,

4. OSP Lipinki Łużyckie,

5. OSP Trzebiel,

6. OSP Stara Woda,

7. OSP Przewóz,

8. OSP Jasień,

9. OSP Złotnik,

10. OSP Lubanice

11. Nadleśnictwo Lipinki.