Lista aktualności Lista aktualności

ZAPRASZAMY NA DZIEŃ GEOTOPU

PRZED NAMI KOLEJNA EDYCJA WYDARZENIA EDUKACYJNEGO NA ŚCIEŻCE GEOTURYSTYCZNEJ „DAWNA KOPALNIA BABINA”.

Geotop – obiekt geologiczny o szczególnych i wyjątkowych walorach i wartościach przyrodniczych. Dla nas – leśników z Nadleśnictwa Lipinki, właśnie takie cechy posiada jedyne w swoim rodzaju pojezierze antropogeniczne obejmujące swymi granicami fragment naszego nadleśnictwa.

Kolejny już raz pragniemy uhonorować ten istny cud – natury i człowieka, dedykowanym mu dniem – Dniem Geotopu.

W najbliższą sobotę – 8 października, na placu pod wieżą widokową na ścieżce geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina” w godz. od 11:00 do 16:00 staną edukacyjne stoiska zaproszonych przez nas gości, jak również miejscowych nadleśnictw, tworząc łącznie "Leśną Osadę". Kogóż tam nie będzie! Spodziewamy się  Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, Stowarzyszenia Geopark "Łuk Mużakowa" (zarówno strony niemieckiej, jak i polskiej), Centrum Kulturalno-Edukacyjne Światowego Geoparku UNESCO "Łuk Mużakowa" z Łęknicy, Zakładu Zagospodarowania Odpadów z Marszowa, Politechniki Wrocławskiej, no i naszych leśnych „partnerów” – RDLP z Zielonej Góry oraz Nadleśnictw Wymiarki i Lubsko. Będziemy oczywiście i my – Nadleśnictwo Lipinki. Zabawa w przyrodniczo-środowiskowo-leśne gry, quizy i sprawdziany zręcznościowe, pozwoli na zdobycie miana „Przyjaciela Przyrody” i otrzymanie drobnych upominków.

Dla wszystkich, dla których niestraszne są leśne spacery i wędrówki, nie lada atrakcją powinien stać się spacer z przewodnikiem wokół największego ze zbiorników pokopalnianych tzw. „Afryki”. Atrakcję tą przewidziano od godz. 12:00, z zamiarem poświecenia na nią ok. 1,5 godz.

Pamiętając o podstawowej zasadzie udanego wydarzenia plenerowego, że „zadowolony gość, to gość najedzony”, zaprosić pragniemy na dwojakiego rodzaju poczęstunek, który zapewnią dla nas odpowiednio:

  1. Sklep SEZAM /MAGDALENKA/ z Droszkowa, mający uraczyć nas produktami marki „Dobre z lasu”, szykując wyśmienitą degustację wędlin, przetworów, konfitur i nie tylko, podanych i serwowanych w otoczeniu wystroju z jesiennych barw okolicznych lasów. Stoisko czynne będzie już od godz. 11:00, dlatego „największych łasuchów” zapraszamy na sobotnie, drugie śniadanie do nas!
  2. Restauracja CLIFF z Żar, która przygotuje dla nas przepyszny bigos, w deserowym towarzystwie ciepłych napojów i ciasta. A że z pewnością rozgrzewka najbardziej będzie potrzebna po spacerze wokół „Afryki”, dla wszystkich jego uczestników, tę część poczęstunku „Dnia Geotopu” przewidziano na godz. 13:30. Serdecznie zapraszamy, licząc, że porcji nie zabraknie dla nikogo.

Natomiast dla smakoszy kiełbasek pieczonych na ogniu, bierzemy na leśne barki przygotowanie ogniska w komplecie ze szpikulcami, prosząc Państwa jedynie o przyniesienie rzeczonych kiełbasek (tak bezpieczniej "sanitarnie" i przynajmniej zawsze traficie Państwo we własny gust wędliniarski)

Czekamy na Państwa – grupowo, rodzinnie lub indywidualnie, już zaklinając aurę, aby ta okazała się dla nas wszystkich łaskawa w swej jesiennej odsłonie.

Michał Szczepaniak