Lista aktualności Lista aktualności

Kochajmy Ptaki

W dniu 08 grudnia br. w Przedszkolu nr 8 w Żarach dzieci z grupy „Kaczorki” wystawiły przedstawienie pt. „Kochajmy ptaki”

 

Przygotowany przez dzieci teatrzyk był zwieńczeniem zorganizowanego przez placówkę konkursu na „Domek dla ptaków”, w którym swoje zdolności zaprezentować mogli tatusiowie i dziadkowie (a okazało się, że także mamusie!) przedszkolnych wychowanków. W szranki stanęły prace kilkunastu śmiałków, a wskazanie zwycięzców okazało się dla jury nie lada wyzwaniem.

Koniec końców, rozstrzygnięcie nastąpiło, a przedszkolaki podsumowały wszystko przepięknym występem, nie dość że bardzo kolorowym to także bardzo pouczającym. A skąd wiedza o tym wszystkim? A stąd, że przedstawiciel nadleśnictwa Pan Michał Szczepaniak miał ogromną przyjemność nie tylko zasiadać w szanownym jury, ale także być jednym z zaproszonych gości na występie „Kaczorków”.

Pamiętajmy o ptakach - zwłaszcza w okresie zimowym. Już od najmłodszych lat wpajajmy dzieciom zasady, które wyjaśnia poniższa grafika:

Co lubią jeść ptaki?

Wróble bardzo lubią pokarm sprzedawany dla papug, a szczególnie proso. Wszystkie skrzydlate lubią niewyłuskane nasiona słonecznika, pestki dyni. Zjedzą chętnie także kaszę i ziarna np. pszenicy i kukurydzy. Wystawiając dla sikorek słoninkę, trzeba pamiętać, że musi być surowa, nie może być wędzona, ani solona. Słoninę trzeba też wymieniać, nawet jeśli nie została zjedzona, może być już zjełczała, a wtedy może ptakom zaszkodzić.

Podobnie jak duże zwierzęta tak i ptaki warto karmić, ale też w takich warunkach, w których rzeczywiście ciężko jest im zdobyć pożywienie. Jednak jeśli już zaczniemy trzeba dokarmianie kontynuować, wystawiając podczas odwilży mniej jedzenia. Nie wolno wkładać do karmników na balkonach żadnych resztek naszego jedzenia, sera żółtego ani też spleśniałego pokarmu. Można kupić w sklepach z artykułami dla zwierząt lub zrobić samemu taką ptasią karmę – różne nasiona zatapia się w tłuszczu, a potem uformowaną kulę umieszcza się w siatce po warzywach.

Ptaki sobie doskonale z nią poradzą !!!