Lista aktualności Lista aktualności

Na grzyby !!!

Na terenie Nadleśnictwa Lipinki od końca sierpnia w pełni trwa sezon grzybowy.

Dzięki sprzyjającej aurze w ostatnich dniach na terenie Nadleśnictwa Lipinki hojnie obrodziły grzyby. Najczęściej spotykamy oczywiście podgrzybki, ale i prawdziwki (borowiki szlachetne) nie są już rzadkością.
Wyposażeni w wiadro, kosz i podręczny nożyk ruszajmy do lasu. Miejmy przy sobie podręczny mini atlas grzybów, a gdy nie jesteśmy pewni osobnika lepiej zostawmy go w lesie.

Zbierajmy gatunki dobrze sobie znane.

 

Poruszajmy się po znanym sobie lesie, tak aby uniknąć zagubienia się. Miejmy zawsze przy sobie telefon komórkowy. Pomocna może okazać się aplikacja na Androida - mLas mini firmy TAXUS, za pomocą której zawsze będziemy wiedzieć gdzie się znajdujemy.
Pamiętajmy, aby w czasie grzybobrania zachowywać się w lesie zgodnie z prawem: prawidłowo parkować samochód w miejscach oznaczonych (nie wjeżdżać do lasu), nie śmiecić i nie hałasować.
Przed grzybobraniem warto skorzystać z portali informacyjnych prezentujących bieżące występowanie grzybów w polskich lasach.

Jako ciekawostkę podamy, że tylko w Europie Środkowo-Wschodniej zbieranie grzybów jest całkowicie legalne (z wyjątkiem gatunków chronionych).

Nasi zachodni sąsiedzi nie maja już takiej swobody:

  • w Niemczech z grzybobrania można przynieść do domu zaledwie 1kg/osobę
  • w Austrii np. prawo zakazuje zbiorowych grzybobrań a na osobę przypada 2kg
  • w Belgii wszystko co znajduje się w lesie jest prawnie chronione a grzybobranie karane jest mandatem do 600 euro
  • w Holandii nie ma formalnego zakazu zbierania grzybów, jednakże wyniesienie z lasu pełnego wiadra będzie traktowane jako dewastacja lasu i ukarane mandatem
  • we Włoszech należy posiadać „legitymację grzybiarza", cześć regionów wymaga również okazania zaświadczenia o odbyciu kursu mikologicznego
  • we Francji przed wejściem do lasu należy uzyskać zgodę leśnika lub właściciela prywatnego lasu i uiścić opłatę. Grzyby zbiera się tylko na własny użytek, nie wolno ich sprzedawać

Cieszmy się w lesie jesienną aurą i korzystajmy z dobrodziejstw lasu.

Zapraszamy na grzyby !!!