Lista aktualności Lista aktualności

BRAKUJĄCE ZAKOŃCZENIE

CHOĆ ROK 2023 NABRAŁ JUŻ SOLIDNEGO ROZPĘDU, WINNI JESTEŚMY PAŃSTWU DOMKNIĘCIE ROKU UBIEGŁEGO „TURYSTYCZNYMI NOWOŚCIAMI”.

Geościeżka w nowej odsłonie

Zapewne od samego początku istnienia ścieżki geoturystycznej „Dawna kopalnia Babina”, tak jak i nam, brakowało Państwu odcinka pozwalającego, na obejście wokół największego z pokopalnianych zbiorników – naszej śródleśnej „Afryki”. O pięknie tych „nieodkrytych” wcześniej zakątków wiedzieliśmy, ale na ich wyeksponowanie zaciągnąć musieliśmy u Państwa dług cierpliwości. Teraz wreszcie udało się nam go „spłacić”. W jedno z przepięknych październikowych przedpołudni w gronie zaproszonych, szacownych gości dokonaliśmy oficjalnego otwarcia nowo wybudowanych odcinków naszej nadgranicznej, turystycznej perły. Misternie upleciona girlanda z brzozowych gałązek, choć mierzącym się z nią osobom przysporzyła trochę kłopotu, to koniec końców poddała się, ustępując pod ostrzami strażackich toporków.

Zdj. 2. Ostatnie chwile dla fotoreporterów przed wspólnym otwarciem „nowości” geościeżki  (Archiwum Nadleśnictwa Lipinki)

No i po tradycyjnej burzy oklasków i wcześniejszych przemowach oficjeli, geościeżka w nowej odsłonie „zaprosiła” na swoje zwiedzanie. Mamy nadzieję, a właściwie pewność, że oddane pod Państwa stopy dodatkowe kilometry, nie tylko pójdą w parze ze wzrostem aktywności fizycznej, ale również dostarczą kolejnych, krajobrazowych doznań. Zapraszamy wszystkich na podziwianie „Afryki” od jej zachodniego „wybrzeża”. Mamy jednocześnie nadzieję, że nie pogubicie się Państwo w tej mnogości ścieżek, nie omijając przy tym żadnego z widokowych punktów. Składamy już dziś deklarację, że najbliższe, o co uzupełnimy ulubioną Państwa trasę (wierzymy, że taką właśnie jest), to kierunkowe oznakowanie.

Zdj. 3. Nowy przystanek na zachodnim „wybrzeżu Afryki” (Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

„Zaparkuj w lesie” przy 12-tce.

Administracyjnym zasięgiem Nadleśnictwa Lipinki obejmujemy ponad 50 km najdłuższej w Polsce drogi krajowej. To nasza sławna 12-tka, która z racji długości znalazłaby poczytne miejsce w krajowej księdze rekordów guinnessa. Wstyd nam się przyznać, ale jeszcze do niedawna przy tak jej długim odcinku jakim „zarządzamy”, nie udało wybudować się staraniem nadleśnictwa żadnego leśnego Miejsca Postoju Pojazdów (tzw. MPP). Tym bardziej niezmiernie miło jest nam ogłosić, że stan ten wreszcie uległ oczekiwanej, zapewne przez wielu zmianie. Na odcinku łączącym nasze regionalne metropolie – Żary i Żagań, możemy zaprosić już Państwa do „zaparkowania w lesie”. Nowiutkie MPP, już 7. na terenie Nadleśnictwa Lipinki, wybudowaliśmy z myślą o wszystkich, którzy zaczerpnąć chcą energii z leśnych spacerów, turystyki czy sportowej aktywności w prawie nieprzebytych kompleksach drzewostanów wschodniej części nadleśnictwa. Żeby umilić i udogodnić Państwu pobyt na reklamowanym MPP, jak zwykle przygotowaliśmy wygodne zadaszenia z ławkami i stołami. Odmiennie natomiast do wcześniejszych tego typu obiektów, powstało ułatwienie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, w postaci podjazdu pod jedną z wiat wypoczynkowych. Dziś już zapraszamy serdecznie do indywidualnego korzystania z tego miejsca, a w niedalekiej przyszłości również do spotkania z nami leśnikami, gdy ruszymy z planowaną akcją pn. „Zaparkuj w lesie”. Wszystkich chętnych zabierzemy wtedy na leśną marszrutę po najbliższej okolicy, wprowadzając Państwa w ciekawostki i leśne arkana z pogranicza małej retencji wodnej, wodnych melioracji oraz przeciwpożarowej ochrony terenów leśnych.

Zdj. 4. Najnowszy „prezent” dla podróżujących (Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Bez fałszywej skromności

Gdzie tylko nie spojrzymy, wokół nasz wzrok przyciągają niezliczone witacze, kasetony i reklamowe pylony, którymi oznaczają się zarówno mniejsze firmy, jak i potężne tuzy wśród miejscowych zakładów i przedsiębiorstw. Na tle tej całej gamy barw i nazw, jak dotychczas prezentowaliśmy się jako Nadleśnictwo Lipinki i Lasy Państwowe wręcz niezauważalnie. Mikroskopijne logotypy na tablicach informacyjnych, to jedyny nasz ślad, jakim „reklamowaliśmy” budowane leśnymi siłami i środkami wszelkie obiekty turystyczne i edukacyjne. Rok 2022 przyniósł w tym względzie nieznaczną, choć okazałą zmianę. Kto widział, to wie, a komu jeszcze dane nie było, to ma okazję właśnie się dowiedzieć, że na naszym sztandarowym, turystycznym cacku jakim jest wieża widokowa na geościeżce, zawisł logotyp Lasów Państwowych. Przez tyle lat cieszyliśmy oko mnóstwem zdjęć, jakie zamieszczaliście Państwo na internetowych stronach, prezentując siebie na, pod i obok tak dobrze znanej nam wieży. Dziękując za to niezmiernie teraz, nie ukrywamy, że pozostawało w nas jednak trochę smutku, że tak niewiele słów i wpisów wspominało o nas – gospodarzach tego miejsca i obiektu. Mając nadzieję, że nie narazimy się Państwu na posądzenie o chwalipięctwo, postanowiliśmy wziąć sprawę w swoje ręce. Skoro wszystko wokół krzykliwymi hasłami i słowami woła „tu jestem”, również i my daliśmy sobie umiarkowane pozwolenie w tym względzie. Dumni jesteśmy z tego, czym i jak „turystycznie” wzbogacamy nasz przepiękny region. Chcemy móc się pochwalić tym z Państwa pomocą. Prosimy dlatego o co najmniej równie częste jak dotychczas odwiedzanie ścieżki geoturystycznej „Dawna kopalnia Babina” i oczywiście swoje na niej uwiecznianie, być może z wypełnieniem zdjęciowego tła (nie prosimy o więcej), kolumną wieży ze znakiem „LP” na jej modrzewiowym obelkowaniu.  

Zdj. 5. „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” (Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Autor: Michał Szczepaniak