Lista aktualności Lista aktualności

LEŚNE PODZIĘKOWANIA

CHOĆ PRZYSŁOWIE MÓWI, ŻE „JEDNA JASKÓŁKA WIOSNY NIE CZYNI”, NAS LEŚNIKÓW A PRZEDE WSZYSTKIM NASZE WSPÓLNE LASY, TAKIE „SWOISTE JASKÓŁKI” CIESZĄ NAJBARDZIEJ.

Patrząc na corocznie, mozolnie realizowane porządkowanie lasu z różnego rodzaju śmieci i odpadów ma się nieodparte wrażenie, że ciągle więcej ich do niego trafia niż z niego ubywa. Choć to niestety utrzymująca się już wiele lat smutna reguła, są jednak od niej, jak od każdej innej, chlubne wyjątki. I o takich chcielibyśmy Państwu powiedzieć i serdecznie za nie podziękować.

Niedawno dotarła do nadleśnictwa informacja o sporej ilości śmieci pozostawionych w lesie w okolicach miejscowości Kunice. Okazało się, że to kilka pełnych worków oraz drugie tyle luźno rozrzuconych odpadów i śmieci wszelakiego rodzaju. Widocznie znowu ktoś pomylił las z miejscowym PSZOK-iem. W nadleśnictwie jak to bywa w takich sytuacjach ruszyła procedura mająca na celu uprzątnięcie tego swoistego „kukułczego jaja”.
Jakież było nasze zdziwienie, gdy po niedługim czasie dowiedzieliśmy się, że śmieci nie dość że zostały z lasu uprzątnięte, to jeszcze osoba, która na własną rękę tego dokonała, zorganizowała odbiór nieczystości przez firmę realizującą tego typu prace. Zapadła w tej sytuacji jedyna możliwa decyzja nadleśniczego – trzeba koniecznie odwiedzić niespodziewanego „Dobrodzieja” i podziękować za tak budujący nasze leśne serca gest. Naszym bohaterem okazał się Pan Grzegorz, który w krótkiej rozmowie z nami przyznał się, że sprzątanie śmieci porzuconych w lesie przez innych należy do Jego stałych punktów licznych leśnych spacerów i rowerowych przejażdżek. Nam pozostaje tylko nisko się ukłonić i życzyć sobie, aby takich osób było jak najwięcej. A wiemy, że liczyć na to możemy, bo i Pani Jadwiga z żagańskiego Ruchu Eko i sympatycy Partii Zieloni Żary oraz żarscy sportowcy, a także pewnie wiele innych, bezimiennych osób, sukcesywnie i co najważniejsze bezinteresownie dba o czystość naszych lasów. Im WSZYSTKIM bez wyjątku składamy najszczersze leśne podziękowania. Przepraszamy jednocześnie, że nie jesteśmy w stanie każdego z Państwa wyróżnić i nagrodzić, na co z pewnością zasługujecie. Niech namiastką tego podziękowania będzie dla Państwa uspokajająca zieleń lasu, kojący szum drzew i śpiew ptaków i czyste leśne powietrze.

A wszystkim tym, którzy chcieliby do tego szacownego grona "przyjaciół lasu" dołaczyć proponujemy, aby z rozpoczętym Nowym Rokiem 2021 jednym z noworocznych postanowień, którego oby udało się dotrzymać, było to o zadbaniu o czystość pozostawianą po sobie po odbyciu leśnych eskapad i wycieczek. Gorąco zachęcamy, aby również nieodzownym ekwipunkiem na "wypad do lasu" stała się papierowa torba, która być może pomieści także kilka, jak zawsze niechcianych w lesie śmieci, pozostawionych przez kogoś mniej "dorosłego ekologicznie".

Autor: Michał Szczepaniak