Lista aktualności Lista aktualności

Przerwany Marsz

Polskie Dzieci Wojny – to nasze Babcie i nasi Dziadkowie, z którymi symbolicznie 2 września 2019 r. dokończyliśmy przerwany w wyniku wybuchu II wojny światowej marsz ówczesnej młodzieży do szkoły.

Leśnicy podczas ogólnopolskiej akcji „Przerwany Marsz”

Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 8 w Żarach oraz w Zespole Szkolno - Przedszkolny w Lipinkach Łużyckich, mieliśmy okazję towarzyszyć naszym emerytowanym leśnikom z grona Polskich Dzieci Wojny i symbolicznie zamknąć Przerwany Marsz do szkoły z 1 września 1939 roku.

Polskie Dzieci Wojny - osoby urodzone przed 1945 r., nasi wspaniali leśnicy z którymi wzięliśmy udział w akcji „Przerwany Marsz” (fot. Magdalena Błaszczyszyn, Nadleśnictwo Lipinki). Na zdjęciu od prawej: Były Prezes Związku Sybiraków w Żarach, Pan Aleksander Boniec Leśniczy Leśnictwa Zielony Las, Pan Franciszek Cudyk emerytowany Komendant Straży Leśnej, Pan Jacek Kurzępa poseł na Sejm, Pani Maria Szewczyk emerytowana Główna Księgowa, Pan Piotr Kulpa emerytowany Leśniczy Leśnictwa Marszów i Pan Ireneusz Pajdzik Leśniczy Leśnictwa Olbrachtów.

Pani Janina Tutaj emerytowany pracownik Gospodarstwa Szkółkarskiego, Pan Robert Brodala Leśniczy Szkółkarz, Dominika Chudzik Stażystka oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipinkach Łużyckich (fot. Archiwum Szkoły)

Pokolenie Dzieci Wojny – ostatni świadkowie tamtych trudnych dni

Przetrwali czas okupacji, który zabrał Im dzieciństwo, być może ten okres skruszył Ich przekonanie o sprawiedliwości dziejowej (…). Mimo tym niełatwym doświadczeniom i słabnącemu z upływem lat zdrowiu, znaleźli siłę! Postanowili upamiętnić tamte czasy, utrwalić pamięć o swoich bliskich i pokazać, że warto dążyć do budowania fundamentów pokoju i bezpieczeństwa. Przekraczając szkolne progi, podjęli wyzwanie!

Pan Franciszek Cudyk rocznik 1937 (fot. Magdalena Błaszczyszyn, Nadleśnictwo Lipinki)

Pani Janina Tutaj emerytowany pracownik Gospodarstwa Szkółkarskiego, Pan Robert Brodala Leśniczy Szkółkarz (fot. Archiwum Szkoły)

Zintegrowana przestrzeń dla #pamięci!

Podczas uroczystego apelu inaugurującego rok szkolny 2019/2019, w Szkole Podstawowej nr 8 w Żarach oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lipinkach Łużyckich, wspólnie z całą społecznością uczniowską, władzami miast, w gronie pedagogów oraz rodziców oraz opiekunów z naszego nadleśnictwa zbudowaliśmy z pokoleniem Polskich Dzieci Wojny wspólną przestrzeń dla pamięci. Był to niezwykły moment – czas na refleksje, wspomnienia i myśl o dziedzictwie pokoleń. Nie sposób w kilku zdaniach oddać emocje tej podniosłej chwili więc jedyne słuszne słowo, które w tym momencie powinniśmy skierować do pokolenia Polskich Dzieci Wojny oraz osób, które wspólnie z nimi dokończyli Przerwany Marsz to po prostu słowo #DZIĘKUJEMY!

Autor: Ewelina Fabiańczyk (RDLP w Zielonej Górze)