Lista aktualności Lista aktualności

Przeżyj „Przygodę z Nysą”

Kolejne środki unijne zostały przyznane dla piątego już etapu „Przygody z Nysą”.

Kwota jaką udało się pozyskać wynosi 2 697 139,97€ i zostanie ona przeznaczona głównie na poszerzenie bazy rekreacyjno – turystycznej na terenie objętym wsparciem, ponieważ naczelną ideą projektu jest poprawa wizerunku terenów przygranicznych oraz podniesienie jakości istniejącej bazy turystyki pieszo-rowerowej.

W listopadzie 2018 roku Partner Wiodący Gmina Zgorzelec podpisał umowę o dofinansowanie w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Realizacja projektu jest bardzo dużym wyzwaniem ze względu na ilość partnerów – aż 9 instytucji zaangażowało się w tworzenie projektu a jego realizacja będzie trwała od stycznia 2019 roku do listopada 2020. W ramach współpracy partnerskiej powstanie wiele inwestycji, które wzmocnią potencjał regionu oraz wpłyną na wzrost atrakcyjności terenów objętych projektem.

W Nadleśnictwie Lipinki powstanie trakt pieszo-rowerowy w Zielonym Lesie o dł. ok. 3,5 km wraz mała infrastrukturą turystyczną oraz zostanie sfinansowany bieg „Cross po Zielonym Lesie.      

Partnerami Gminy Zgorzelec podczas realizacji V etapu projektu są: Powiat Goerlitz, Senckenberg Museum fur Naturkunde Goerlitz, Stadt Goerlitz – Gorlitzer Sammtungen fur Geschichte und Kultur, Gmina Miejska Zgorzelec, Powiat Żarski, Miasto i Gmina Pieńsk, Nadleśnictwo Lipinki oraz Gmina Żary.     

V etap „Przygody z Nysą” po raz kolejny pokazuje, że rzeka graniczna coraz częściej łączy, niż dzieli polską i niemiecką społeczność. Już teraz z niecierpliwością czekamy na pierwsze efekty Polsko-Saksońskiego projektu partnerskiego, który z całą pewnością wzmocni turystyczny potencjał obszaru transgranicznego.

„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.”