Lista aktualności Lista aktualności

Śnieżka bliżej Żar !

Miło nam poinformować Państwa, że w czwartek 31 marca o godz. 11:00 uroczyście otwarto odremontowaną Wieżę Widokową w Zielonym Lesie.

 

W uroczystości wzięli udział Pani Burmistrz Danuta Madej wraz z współpracownikami, pan Wójt Gminy Żary Pan Leszek Mrożek, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Pan Leszek Banach, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipinki Pan Jan Lesser wraz z współpracownikami, prezes Stowarzyszenia Fundacja Natura Polska Pan Tomasz Żółkiewicz oraz wielu innych znamienitych gości.

Pan Nadleśniczy Jan Lesser jako ostatni przecina wstęgę Fot. Assist Media

Jako pierwsza na szczyt wieży weszła Pani Burmistrz Żar, pogoda sprzyjała, lecz niestety gór nie było widać.

Od lewej: Leszek Mrożek - Wójt Gminy Żary, Danuta Madej - Burmistrz Miasta Żary, Jan Lesser - Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipinki i Leszek Banach - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji w Zielonej Górze  Fot. Assist Media

Wieża Widokowa została wyremontowana ze środków Nadleśnictwa Lipinki, zabezpieczono i odnowiono mury zewnętrzne, w środku wstawiono metalowe schody (86 stopni), a na szczycie odtworzono taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na Zielony Las.

O tym, że wieżę widokową wybudowano w 1864 roku z inicjatywy Towarzystwa Upiększania Miasta, przypomina wmurowana nad wejściem tablica, sklejona z siedmiu odłamków odnalezionych wokół budowli.

Odrestaurowana pamiątkowa tablica Fot. Anna Niemiec

Teren wokół wieży został uporządkowany, umieszczono tablice informacyjne z historią wieży i regulaminem, stoły i ławki umożliwiające odpoczynek i miejsce na rowery.

Prace trwały od czerwca 2015 do grudnia 2015 roku. Łączny koszt inwestycji to 240 000 zł.

Wieża Widokowa będzie otwarta codziennie od rana do wieczora. Zamykana będzie na noc.

Zachęcamy Państwa do odwiedzin i wykonywania fotografii - szczyt Karkonoszy Śnieżka, przy dobrej pogodzie, jest dobrze widoczny.

Dzięki uprzejmości Telewizji Regionalnej z uroczystości otwarcia wieży powstał odcinek programu cyklu "Jesteśmy z Żar"

JESTEŚMY Z ŻAR - OTWARCIE WIEŻY W ZIELONYM LESIE