Lista aktualności Lista aktualności

Święto Drzewa dla klimatu

„Drzewa dla klimatu” to hasło 17. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku. 

Drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Drzewa to także większa różnorodność biologiczna, mniejszy hałas, ochrona przed wiatrem, słońcem oraz piękna przestrzeń wokół nas.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją Nadleśnictwo Lipinki podjęło inicjatywę zorganizowania Świeta Drzewa wspólnie z dziećmi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracjnymi w Żarach.

Zajęcia w Przedszkolu nr 1 for. archiwum MP1

Najmłodsze grupy 3 latków spotkały się na terenie Przedszkola nr 1 z Panią Joanną Szczepaniak, która przybliżyła im ideę Świeta drzewa, potrzebę sadzenia lasów. Dzieci uczestniczące w krótkiej prelekcji miały okazję poukładać leśne puzle oraz dotknąć okazów nasion wilu spośró z polskich drzew.

Zajęcia w Przedszkolu nr 1 for. archiwum MP1

Starsze trzy grupy przedszkolaków spotkały sie z leśnikami w żarskim Zielonym Lesie przy pięknych okolicznościach przyrody. O zasadach zachowania w lesie i o akcji Klubu Gaja opowiedział Pan Damian Sandak. 

Następnie podzieleni na podgrupy zwiedzaliśmy ścieżkę edukacyjną "Zielony Zakątek" wybudowaną specjalnie z myślą o najmłodszych. Dzieci uczyły sie rozróżniać drzewa iglaste od liściastych, ćwiczyły "grę na drewnie", zbierały liście.

Po dwugodznnych trudach wędrówki niezbędny okazał się poczęstunek w ramach "drugiego śniadania". Dzieci pozytywnie zaskoczyły nas posiadaną już w tak młodym wieku wiedzą o drzewach i ich roli w życiu człowieka.

Do zobaczenia za rok !

autor: Magdalena Lewandowska