Lista aktualności Lista aktualności

Święto Drzewa 2017

W ramach 15. edycji programu Święto Drzewa pod hasłem „Drzewo -Przyjaciel”, poświęconej niezliczonym korzyściom jakie dają nam drzewa po raz kolejny Nadleśnictwo Lipinki współuczestniczyło w obchodach organizowanych w Miejskim Przedszkolu NR 1 w Żarach.

Drzewa towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat, dostarczając nam nieocenionych korzyści. Jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. W miastach oczyszczają powietrze z pyłów i gazów, chronią przed hałasem i zwiększają wilgotność powietrza. Stanowią  najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy także jakość naszego życia.

„Przyjaźń to wielka wartość. Przyjaciele to ci, którzy stoją przy nas i z nami w każdym momencie życia. Dobrym i tym gorszym. Takie właśnie są dla nas drzewa. Karmią, wspomagają, ochraniają. Są niezastąpione w swojej przyjacielskiej roli. Pamiętajmy o tym sadząc i opiekując się drzewami tak jak i one przez wieki o nas dbały” – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.

W ramach obchodów w dniu 10 października dzieci uczestniczyły w spotkaniu z leśnikiem Bartłomiejem  Michalskim (starszym specjalistą służby leśnej do spraw użytkowania lasu), który doskonale  wytłumaczył dzieciom hasło tegorocznej akcji „Drzewo-Przyjaciel”. Dzieci układały piękne, kolorowe puzzle odgadując po kolei nazwy zwierząt żyjących w kolejnych segmentach drzew. Nastepnie najmłodsi zmierzyli się z Leśnym Kołem Fortuny. Niektóre pytania były naprawdę łatwe dla leśnych detektywów. W międzyczasie przedszkolaki mogły poznawać zmysłami różnego rodzaju szyszki a na koniec  zadawały p. Bartkowi swoje pytania.

Parę dni później korzystając z pięknej pogody w dniu 13 października, trzylatki z grupy I wraz z pięciolatkami z grupy III posadziły w ogrodzie przedszkolnym trzy modrzewie. Na miejsce przybył do pomocy p. Bartek i pomógł dzieciom sfinalizować akcję!

Dzieci uważnie przyglądały się jak należy sadzić drzewa  (na jaką głębokość wykopać dołek, jak rozłożyć  korzenie/. Teraz będą opiekowały się drzewkami i patrzyły czy dobrze rosną i czy niczego im nie brakuje. 

W ramach podziękowań otrzymaliśmy od przedszkolaków dyplom, który z dumą zawiesiliśmy na ścianie.

 

Opracowano: Na podstawie tekstów publikowanych na stronie http://zspzary.pl/przedszkole/przedszkole