Lista aktualności Lista aktualności

Święto Lasu

Fundacja natura Polska wraz z partnerem Nadleśnictwem Lipinki serdecznie zaprasza wszystkich na "Święto Lasu", które odbędzie się w sobotę 23 września 2017 na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego SYRENA w Żarach.

23 września 2017 r. odbędzie się „3 Górski Cross po Zielonym Lesie”. Jest to kolejny event rekreacyjno–turystyczny zaplanowany w ramach projektu „Przygoda z Nysą – zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko – niemieckiego – etap IV”, który otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014 – 2020. Nadrzędnym celem projektu jest uatrakcyjnienie polsko-niemieckiego pogranicza przy wykorzystaniu potencjału kulturowego i przyrodniczego transgranicznego obszaru wsparcia. Nadleśnictwo Lipinki pozyskane środki przeznaczy głównie dofinansowanie biegu oraz na budowę ścieżki pieszo-rowerowej, która wzbogaci bazę rekreacyjno-turystyczną.

O godzinie 13.00 z pod basenu miejskiego w Żarach rozpocznie się bieg mini na dystansie 1km dla dzieci do którego zgłosiło się ponad 150 młodych biegaczy. Natomiast bieg główny odbędzie się w niezwykle urozmaiconym pod względem ukształtowania terenu „Zielonym Lesie” na dystansie 10 km. Start jest o godzinie 14.00 z pod basenu miejskiego w Żarach. W zawodach ma wziąć udział ponad 600 biegaczy. Trasa biegu wyznaczono w taki sposób aby zawodnicy pokonując liczne wzniesienia i dolinki mogli przebiec obok wielu atrakcji turystycznych tego obszaru takich jak: 150-letnia wieża widokowa z której rozciąga się przepiękna panorama na Bory Dolnośląskie oraz Sudety, ruiny niedokończonej wieży budowanej na cześć kanclerza Bismarcka, której dokończenie przerwał wybuch I wojny światowej, najwyższe wzniesienie Województwa Lubuskiego (Góra Żarska) -227m n.p.m, czy też pozostałości zamku rabusiów. Cross jest elementem „Święta Lasu” organizowanego w Żarach.

 

 

  

 

Beneficjent wiodący: GMINA ZGORZELEC.

Partnerzy projektu:  Görlitz, Gmina Krauschwitz, Kulturinsel Einsiedel e.V., Miasto i Gmina Pieńsk, Gmina Miejska Zgorzelec, Gmina Łęknica, Powiat Żarski i Nadleśnictwo Lipinki.

Dofinansowanie: 2 590 820,76 €

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.