Lista aktualności Lista aktualności

UWAGA NA SKUTKI ORKANU KSAWERY W LASACH!

W związku z wichurą, która miała miejsce w nocy z 5 na 6 października, w lasach Nadleśnictwa Lipinki powstało wiele szkód w postaci powalonych i połamanych drzew.

Na terenie województwa lubuskiego wiatr uszkadził wiele budynków, zerwał linie energetyczne, przewracał i łamał drzewa. Wiatr osiągał w porywach prędkość dochodzącą do 100 km/h.
Zgubne następstwa „Orkanu Ksawery" odczuli także leśnicy z Nadleśnictwa Lipinki. Silny wiatr wywołał szkody we wszystkich leśnictwach, największe w: Olbrachtowie (450m3), Grotowie (500m3), Złotniku (550m3) i Zielonym Lesie (350m3).
 
Ze wstępnych szacunków łącznie na terenie Nadleśnictwa Lipinki wichura powaliła 3700 m3. Szkody te nie są zaliczane do tzw. szkód istotnych gospodarczo. Za takie uważane są szkody powyżej pięciu tys. m³ drewna.
 
Leśnictwo Złotnik Fot. Zbigniew Łaniewski
 

Nadleśnictwo nie wprowadziło zakazu wstępu do lasu, ale w związku z realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi ze strony wiatrołomów oraz zawieszonych w koronach drzew konarów i gałęzi, stanowczo odradzamy poruszania się po ścieżkach, szlakach i drogach leśnych. Zwłaszcza na terenie Zielonego Lasu i Nowych Czapli.

Szkody rozproszone są na rozległych powierzchniach leśnych. Wiele drzew jest "naderwanych" a ulewne deszcze z ostatnich dni sprzyjają ich dalszemu powalaniu.

Pracownicy Nadleśnictwa Lipinki, wraz z Zakładami Usług Leśnych cały czas pracują, aby jak najszybciej usunąć zagrożenie.

Leśnictwo Nowe Czaple - zniszczony paśnik Fot. Grzegorz Rygiel