Lista aktualności Lista aktualności

PRZYRODNICZY KONCERT VIVALDIEGO - WIOSNA

CZTERY PORY ROKU W GŁOWIE GENIALNEGO WŁOSKIEGO KOMPOZYTORA ANTONIO VIVALDIEGO STWORZYŁY PONADCZASOWE DZIEŁO MUZYCZNE. RÓWNIE FANTASTYCZNY I ZACHWYCAJĄCY „KONCERT OBRAZÓW”, FUNDUJE NAM COROCZNIE PRZYRODA WOKÓŁ, ZACZYNAJĄC SWOJE DZIEŁO WIOSENNĄ PORĄ.

Prześcignąć większych od siebie

Zanim las wybuchnie zielenią powały koron drzew, spowijając wszystko poniżej głębokim cieniem, roślinność runa rozpoczyna wyścig o światło. Gatunki tzw. aspektu wiosennego, pokrywając kobiercami dno lasu, oferują nam przepiękny spektakl kolorów i prawdziwe wiosenne tchnienie na skraju nowego przyrodniczego otwarcia roku. Biel zawilców przeplata się z żółtymi wtrąceniami ziarnopłonów wiosennych. Na leśnych i łąkowych mokradłach zakwita knieć błotna, znana wszystkim pod swym zwyczajowym przydomkiem – kaczeńce. Spod jeszcze cały czas zbutwiałej i ususzonej leśnej ścioły, nieśmiało wychylają się pierwsze siewki nowych drzew, liczące, że to właśnie im uda się w dalekiej przyszłości zastąpić olbrzymy rosnące powyżej.

Zdj. 2. Piękne i niebezpieczne – wiosenne piestrzenice kasztanowate (Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Zdj. 3. Wiosenne dno lasu usłane kobiercem zawilców gajowych (Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Zdj. 4. Przepiękne dno podmokłych siedlisk leśnych i łąkowych – knieć błotna w pełnym rozkwicie (Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Zdj. 5. Być może te schowane w cieniu siewki graba pospolitego, w dalekiej przyszłości same zapewnią cień młodszym od siebie (Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Zdj. 6. Wiosenne oblicze królowej naszych lasów – sosny zwyczajnej (Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Bezcenne wiosenne ciepło

Świat zwierząt w swej najmniejszej, a niejednokrotnie najmniej przez ludzi lubianej części, wiosenną porą budzi się do życia. Owady, a wraz z nimi płazy i gady, oczekują na chwilę, gdy będą mogły wychynąć ze swych zimowych kryjówek. Wiosenne słońce, a wraz z nim zbawienne ciepło to nieodzowny znak tego momentu. Mrówki przystępują do budowy nowych kopców mrowisk. Szereg owadów szykuje swe gniazda, rozpoczynając cykl trwania gatunku. Padalce i jaszczurki podnoszą swą temperaturę, wylegując się na nagrzanym piaszczystym podłożu.

Zdj. 7. Dla nas mrówczy chaos, a tu podział ról jest zapewne jasny i wyraźny (Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Zdj. 8. Warto dokładniej przyjrzeć się mijanym na leśnych ścieżkach żukom, a nuż trafimy na bycznika (Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Zdj. 9. Wiosenne miłostki - intymne chwile ropuchy szarej (Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Zdj. 10. Padalec – miłośnik pierwszych promieni słońca (Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Zdj. 11. Często te same miejsca oferują jaszczurkom zimowe schronienie wewnątrz i wiosenne „plażowanie” na zewnątrz (Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Wiosna to niedługi okres, w którym o „jej względy”, zabiegać trzeba niezmiernie szybko. Ten swoisty wyścig przyrody, ma w sobie niecodzienny urok i oferuje nam niesamowite obrazy. Szukajmy ich podczas naszych wiosennych spacerów i wycieczek, koniecznie patrząc pod nogi na to, co kryje się w leśnym poszyciu. To właśnie tam pierwszą porą roku życie rozgrywa się najintensywniej.

Autor: Michał Szczepaniak