Lista aktualności Lista aktualności

WOJSKOWA INTERWENCJA

Śmieci w lesie urosły już do poziomu takiego problemu, że niezbędna stała się wojskowa interwencja! Choć to na szczęście cały czas jeszcze spore wyolbrzymienie, to scenariusz taki wydaje się niestety coraz bardziej realny.

Jak na razie jednak nie z konieczności, lecz z okazji jubileuszu 75-lecia sformowania 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, żołnierze żagańskiej podjednostki – 34 Brygady odbyli w poniedziałkowe przedpołudnie 7 września, specyficzne „zaślubiny z lasem”.

Uroczystości rozpoczęło oficjalne przywitanie przez Dowództwo wojskowej formacji pancernych sił lądowych zaproszonych gości oraz podkomendnych Jednostki Wojskowej nr 2423 z Żagania. Wśród uczestników, w cieniu „żagańskich czołgów” stanęli m. in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, a także reprezentujący Nadleśnictwo Lipinki nadleśniczy – Pan Jan Lesser oraz miejscowy leśniczy leśnictwa Żagań – Pan Andrzej Balak.

Oficjalna „odprawa” gości w cieniu żagańskich czołgów (fot. Andrzej Balak, Nadleśnictwo Lipinki)

Druga – terenowa część Jubileuszu miała dwojaki wymiar. Równolegle, w dwóch odrębnych lokalizacjach „ruszyły do akcji” grupy -  zmotoryzowana oraz piesza. Ta pierwsza to załogi samochodów terenowych, które z Oficjelami wojskowymi w roli pilotów, rywalizowały na poligonowych bezdrożach wokół obiektu strzelniczego „Joanna”. Drugą stanowił żołnierski, 20-to osobowy oddział, który w wojskowym szyku tyraliery ruszył do lasu uprzątnąć to, czego tam być nie powinno. A że śmieci, bo  o nich mowa, niestety cały czas wokół mamy bardzo dużo, „rozkaz porządkowy” można było wykonać z namacalnym dowodem, którym było zebrane w ostatecznym rozrachunku ok. 300 kg odpadów i nieczystości.

Zasłużony odpoczynek po dobrze wypełnionym rozkazie  (fot. Andrzej Balak, Nadleśnictwo Lipinki)

I znów pozostaje mieć nadzieję, że każdy przysłowiowy „kamyczek” wrzucony w ten sposób „do ogródka” wszystkich tych, których śladem pobytu w lesie są właśnie te i inne śmieci, może kiedyś doprowadzi do długo oczekiwanej zmiany naszej ludzkiej mentalności i wypaczonych przyzwyczajeń. Żołnierzom dziękując za chwalebną inicjatywę i jej ochoczą realizację, życzymy oby następne jubileusze pięknych rocznic nie trzeba już było łączyć z tak przyziemną i pospolitą rzeczą jaką są zalegające w naszych wspólnych lasach, przeróżne odpady i śmieci.

Autor: Michał Szczepaniak