Lista aktualności Lista aktualności

WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD

W nadleśnictwie pełna mobilizacja. W najbliższych dniach rozpoczyna się akcja chemicznego zwalczania szkodników pierwotnych sosny.

Przy ubiegłorocznych ok. 700 ha drzewostanów leśnictwa Złotnik, które musiano potraktować środkiem o nazwie MOSPILAN 20 SP, ten rok to nie tylko powtórka oprysku na polu zabiegowym z 2018 r., ale i jego powiększenie także o znaczny obszar leśnictwa Żagań, łącznie do powierzchni ok. 2000 ha!

To powierzchnia równa prawie 2900 pełnowymiarowych boisk piłkarskich!

Niestety tak jak można się spodziewać, przy tak dużej skali zagrożenia same siły natury i oporu środowiska nie wystarczą. To już kolejny rok po poprzednim, w którym osłabione suszą drzewostany, ponownie będą zmuszone podjąć próbę przetrwania wzmożonego ataku ze strony „igłożerców”.

Aby skutecznie i  bezpośrednio „uderzyć” w najgroźniejsze spośród nękających drzewostany szkodniki owadzie tj. strzygonię choinówkę oraz brudnicę mniszkę, a jednocześnie nie zaszkodzić owadom pożytecznym, zmianie ulega insektycyd, który zostanie wykorzystany do tegorocznych oprysków. Tym razem agrolotnicza aparatura stanowiąca wyposażenie naszego wciąż popularnego „Antka” (samolot wielozadaniowy AN-2), nałoży na sosnowe korony środek o nazwie DYMILIN 480 SC.

Cały teren objęty zabiegiem zostanie oznakowany odpowiednimi tablicami informacyjnymi. Uspokajamy, że w/w środek nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla ludzi i zwierząt (poza wspomnianymi szkodnikami oraz organizmami wodnymi), a okres jego karencji w odniesieniu do roślin i owoców runa leśnego to zaledwie 24 godziny.

Czekamy więc na sprzyjającą pogodę, z niepokojem patrząc w korony drzew, szukając w nich choć trochę „zielonego optymizmu”.

 

                       Autor: Michał Szczepaniak