Lista aktualności Lista aktualności

OSTATNIA PROSTA TURYSTYCZNO-EDUKACYJNEGO MARATONU

DOMKNĘLIŚMY WŁAŚNIE „GORĄCY” TURYSTYCZNO-EDUKACYJNY OKRES MINIONEGO LATA. NIE ZWALNIAMY JEDNAK, INTENSYWNIE I PRACOWICIE ROZPOCZYNAJĄC TEGOROCZNĄ JESIEŃ.

Choć pogodowo wydawać się może, że lato ma się jak najlepiej, to jednak nieodwołalnie okres wakacyjno-urlopowy mamy już za sobą. Jednak przepiękne weekendy początku jesieni, skłaniają do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Grzechem byłoby pozostać w domach, gdy wokół jeszcze tyle ciekawych wydarzeń, z edukacją i turystyką w tle. Zaprosić chcemy Państwa na „turystyczne postludium”, które wybrzmiewać będzie w najbliższych dniach i tygodniach.

Na początek jeszcze wspomnień czas

Gdy tylko zaczęliśmy nabierać w żagle nadchodzącego „podmuchu wakacyjnego odpoczynku”, wzorem ubiegłych lat ruszyła w żarskich szkołach akcja Straży Miejskiej „Bezpieczne wakacje”. Jako gospodarze połowy lubuskich przestrzeni, niezmiernie chętnie włączyliśmy się w tę inicjatywę edukacyjnych spotkań z dziećmi i młodzieżą.

lubuskie lasy zajmują 50% powierzchni naszego województwa

Nigdy dość przypominania jak wyglądać powinien bezpieczny, ale nadal niezmiernie ciekawy pobyt w lesie i nad wodą.

„Opuszczając” wraz z uczniami szkolne mury, gdy Oni udali się na zasłużony odpoczynek, nam edukacyjna praca zaczęła się w dwójnasób. Ruszyły z naszym udziałem Rodzinne pikniki w lokalnych miejscowościach. Zielony Las jak magnes zaczął przyciągać coraz więcej spacerowiczów i turystów. Liczne grono z nich, zapragnęło odwiedzić przepiękne zakątki leśnej otuliny Żar w naszym towarzystwie. A możliwość poprowadzenia Państwa po lasach Nadleśnictwa Lipinki, to dla nas zawsze wielka przyjemność.

Zdj. 2. Zawsze roześmiana „Leśna Osada”  (fot. Magdalena Błaszczyszyn, Nadleśnictwo Lipinki)

W tyle nie pozostawała również nasza przyłęknicka ścieżka geoturystyczna „Dawna kopalnia Babina”. A to odwiedziny grup leśników z całej Polski w ramach tegorocznej odsłony „Rajdu Leśnika” lub zakładowych wyjazdów krajoznawczych. A to wizyty uczelnianych pracowników lub grup seminaryjnych korzystających z lubuskiej gościnności. Nie mogło nas zabraknąć również na „Święcie Geoparku Łuk Mużakowa”, goszczącym pod wieżą widokową przy zbiorniku „Afryka”. Bawiliśmy Państwa „leśną edukacją” na II Festiwalu Kultury Łowieckiej Dolnych Łużyc oraz Pikniku w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Marszowie (Obecne Łużyckie Centrum Recyklingu).

Zdj. 3. Poznawanie lasu „ścieżką zmysłów”  (fot. Magdalena Błaszczyszyn, Nadleśnictwo Lipinki)

Otwarte zostały ja co roku podwoje naszej szkółki leśnej w Lipinkach Łużyckich. Rozmowy o lesie prowadzone w tak nietuzinkowym otoczeniu, nierzadko przy pieczeniu kiełbasek na ognisku, to zawsze na długo niezapomniane przeżycie dla nas i zapewne również dla Was – naszych gości.

Również dzięki Państwu, kolejny raz (a właściwie kilka razy) udało się wysprzątać z „nieleśnych odpadów” spore fragmenty leśnych ostępów. Coroczna akcja pn. „Sportowe sprzątanie Zielonego Lasu” czy animusz pracowników wybranych żarskich firm jest najlepszym dowodem na to, że w dbaniu o czystość polskich lasów, jako ich opiekunowie nie zostaliśmy pozostawieni sami sobie.

Naturalnym była także nasza obecność na niedawnym wydarzeniu, jakie miało miejsce w Żarach przy SP na 1. Akcja „Czyste, zielone miasto” to promocja tego, co bliskie jest również naszym, leśnym sercom. Zaskoczyła nas skala zainteresowania sadzonkami, jakie na naszym stoisku proponowaliśmy uczestnikom wydarzenia. Świerki, czereśnie ptasie, jabłonie płonki i głogi rozeszły się w iście ekspresowym tempie. Mamy nadzieję, że wzbogacą miejską zieleń dla korzyści i dobra ożywionej przyrody wokół.

Zdj. 4. Jak zwykle sukces naszych leśnych stanowisk to trud nieocenionych „leśnych EDUKATOREK”, w osobach Magdy, Dominiki i Oli, które przyozdabiając „Leśną Osadę”, ubogacają nasz leśny wizerunek (fot. Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Na dziś wspomnień czas zakończyć można sportowym wydarzeniem, które 30 września miało swoją inauguracyjną I edycję. Lipinki Łużyckie i okoliczne lasy gościły „Cross Doliną Lubszy”. Nadleśnictwo jako współorganizator wraz z Gminą Lipinki Łużyckie, Klubem Sportowym „Łużyczanka” oraz co najważniejsze - grupą miejscowych pasjonatów, zapaleńców i społeczników, stworzyło imprezę, jak się okazało na koniec – skazaną na sukces. Dopisała pogoda, dopisało miejsce oraz przede wszystkim dopisali uczestnicy. Było zdrowo, wesoło i smakowicie. Organizatorzy podnieśli sobie już na starcie poprzeczkę bardzo wysoko. Jednak głosy biegaczy i spacerowiczów (nordic walking) jasno wyrażały jednoznaczną opinię – „było fantastycznie”, co tylko może dodatkowo mobilizować na kolejne edycje.

Zdj. 5. Inauguracyjny medal I Crossu Doliną Lubszy (fot. Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Finiszujemy z niegasnącą energią

Już niespełna za kilka dni, bo 7 października plac pod wieżą widokową na geościeżce mamy nadzieję, że znów wypełni się naszymi gośćmi. Od godziny 11:00 ruszamy z kolejną odsłoną „Dnia Geotopu”. Leśne stoiska edukacyjne z możliwością zdobycia w ramach zabawy i nauki na wesoło, miana Przyjaciela Lasu. Spacer wokół „Afryki” wraz z przewodnikami, wprowadzającymi w arkana wiedzy nie tylko o lesie i przyrodzie, ale i o geologii i prehistorii. Gościnny z pewnością namiot z pszczelarskimi warsztatami i stoisko z przepysznymi, regionalnymi produktami. A wszystko okraszone muzycznie przez Orkiestrę z Kopalni Turów, której występ przypomni zapewne, jak dawniej rozbrzmiewały górnicze miasteczka i osady, tętniące życiem w przygranicznej Polsce.

Zdj. 6. Leśna edukacja to zawsze coś dla młodszych i starszych  (fot. Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Tydzień później, w niedzielne przedpołudnie 15 października „leśne bramy” otworzy po raz kolejny Zielony Las. Odsłona nr III „Festiwalu biegowego po Zielonym Lesie” zgromadzi zapewne jak co roku znów kilkaset osób. Organizatorzy wydarzenia doskonale wiedzą jak zachęcać do aktywnego trybu życia i czerpania pełnymi garściami piękna lokalnej natury. Zapraszamy do odwiedzenia w dniu festiwalu przyżarskich lasów i pokibicowania rywalizującym o laury zawodnikom. Swoją obecnością dodamy sił nie tylko mijającym nas biegaczom. Czyste i zdrowe leśne powietrze to również dla nas będzie „naładowanie pozytywną energią” na jesienną porę.

„Ostatnimi metrami” tego swoistego maratonu, będzie świąteczne bieganie po ścieżce geoturystycznej „Dawna kopalnia Babina”. W niedzielę 12 listopada, ruszy spod wieży widokowej kolejny „Bieg Niepodległości”. W imieniu Gminy Trzebiel i Ośrodka Kultury i Biblioteki z Trzebiela oraz swoim, serdecznie zapraszamy wszystkich do bycia z nami. Dobra zabawa pod biało- czerwonymi barwami gwarantowana. Liczymy, że wraz z dopisaniem pogody, jak miało to miejsce w roku ubiegłym, dopiszecie również Państwo. Odważnych zachęcamy oczywiście do wpisania się na listę zawodników. Niepewnych swoich możliwości i kondycji zapewniamy, że to nie rywalizowanie, ale Wasza obecność jest NAJWAŻNIEJSZA.

Zdj. 7. Wieża widokowa na geościeżce już „wygląda” gości  (fot. Michał Szczepaniak, Nadleśnictwo Lipinki)

Chcemy Państwu podziękować za dotychczasowe bycie z nami, którym upewnialiście nas, że czas i energia poświęcane na organizację i przeprowadzenie każdego z minionych wydarzeń, warte były swej ceny. Zawsze to wyróżnienie dla nas, że nieprzerwanie chcecie się Państwo z nami spotykać. Kończąc powoli edukacyjnie i turystycznie bieżący rok, już deklarujemy spotkania w przyszłym. W roku, który będzie dla nas WYJĄTKOWY. Rok 2024 to 100-lecie Lasów Państwowych. Postaramy się jako adresaci tego jubileuszu, również Państwu zapewnić atrakcje godne tak niezwykłego czasu.

Autor: Michał Szczepaniak