Lista aktualności Lista aktualności

Wydarzenie roczne INTERREG

„Wokół Nysy Łużyckiej - rekreacja, sport i zabawa w obszarze polsko-saksońskiego pogranicza” - to tytuł wydarzenia rocznego Programu Współpracy INTERREG Polska - Saksonia 2014-2020, które odbyło się 8 czerwca 2017 r. w Centrum Rekreacyjno-Turystycznym w Radomierzycach.

Realizowany jest już czwarty etap „Przygody z Nysą". Kwota jaką udało się pozyskać zostanie przeznaczona głównie na poszerzenie bazy rekreacyjno – turystycznej na terenie objętym wsparciem, ponieważ naczelną ideą projektu jest poprawa wizerunku terenów przygranicznych oraz podniesienie jakości istniejącej bazy turystyki pieszo-rowerowej.

W Nadleśnictwie Lipinki powstanie trakt pieszo-rowerowy w Zielonym Lesie o długości ok. 2,5 km wraz mała infrastrukturą turystyczną oraz zostanie sfinansowany bieg „Cross po Zielonym Lesie".      

Aby nikomu obce nie były walory turystyczne obszaru wsparcia Programu INTERREG Polska - Saksonia, Wspólny Sekretariat przygotował w ramach wydarzenia rocznego kilka atrakcji:
1. „Ahoj wodna przygodo!" - spływ kajakowy szlakiem Nysy Łużyckiej pod wodzą Komandora 
2. „Na dwóch kółkach do Koźlic" - rajd rowerowy z Radomierzyc do Koźlic traktem rowerowym wzdłuż Nysy Łużyckiej oraz zwiedzanie obiektu Meetingpoint Music Messiaen na terenie byłego obozu Stalag VIIIa 
3. „Śladami projektów INTERREG" – wycieczka autokarowa do parku przygody Kulturinsel Einsiedel w Zentendorfie
4. „W krainie domów przysłupowych" – wycieczka autokarowa , podczas której  przybliżymy Państwu  architekturę oraz historię domów przysłupowych, będących wspólnym dziedzictwem kulturowym pogranicza.

Wspólna zabawa w promieniach polsko-saksońskiego słońca odbyła się w szerokim gronie. Przedstawiciele Nadleśnictwa Lipinki uczestniczyli w Konferencji i kilku prezentacjach rozpoczynających wydarzenie.

Nadleśnictwo Lipinki wykorzystało również spotkanie do prezentacji stoiska edukacyjnego. Nasi pracownicy rozdawali materiały promocyjne o Ścieżce Turystycznej Dawna Kopalnia "Babina". Przeprowadzono wiele konkursów i gier edukacyjnych. 

Pracownicy Nadleśnictwa Lipinki wzięli również udział w wydarzeniu: „Śladami projektów INTERREG". W ramach wycieczki autokarowej odwiedziliśmy park przygody Kulturinsel Einsiedel w Zentendorfie. Park jest miejscem idealnym dla rodzin z dziećmi, na powierzchni 5 hektarów w lesie napotkamy na wiele domków na drzewach, atrakcji i placów zabaw z drewna. Tajemniczych miejsc, labiryntów i miejsc odpoczynku, których nie sposób opisać. A wszystko to w magicznych bajkowych kolorach. W odległości 50km od Żar możemy zwiedzić przepiękny Park Rozrywki stworzony w zgodzie z naturą i pokazujący jak efektywnie można wykorzystać drewno jako naturalny materiał budowlany.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020."

opracowano na podstawie materiałów Gminy Zgorzelec