Lista aktualności Lista aktualności

Żarska Niezapominajka 2016

W dniu 15 maja 2016 na terenie Parku przy Al. Jana Pawła II odbyła się majówka pod hasłem "Żarska Niezapominajka"

"Niezapominajki to są kwiatki z bajki"  Maria Konopnicka

Obchody Dnia Niezapominajki zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio.

W dosłownym tłumaczeniu niezapominajka, to z języka greckiego „mysie uszko" (mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który najczęściej kojarzymy z dzieciństwem, sielskimi widokami i bieganiem po łące.
Święto ma podwójne znaczenie. Niezapominajka to przede wszystkim symbol pamięci, z drugiej strony niezapominajka ma nam przypominać o walorach polskiej przyrody, o jej różnorodności oraz ochronie, którą powinniśmy ją otaczać.
Celem święta jest zainteresowanie najmłodszych ekologią. Starszym święto ma natomiast przypomnieć, że dobre nawyki w stosunku do przyrody, warto wpajać dzieciom już od najmłodszych lat. // źródło: FB Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Żarach

Bartłomiej Michalski i Joanna Szczepaniak Fot. Michał Szczepaniak

Leśnicy z Nadleśnictwa Lipinki aktywnie wsparli majówkę organizując stanowisko z atrakcjami przyrodniczymi. Odwiedzający mogli nauczyć się rozpoznawania tropów zwierząt, owadów, ptasich piór; jak również rozpoznawania drzew po: liściach, owocach, nasionach i drewnie.

Przeprowadzono kilka konkursów z wiedzy leśnej o użytkowaniu lasu, pozyskaniu drewna, ochrony pożarowej i ochronie przyrody. 

Odwiedzający stanowisko mieszkańcy Żar Fot. Michał Szczepaniak