Lista aktualności Lista aktualności

Zielonym do góry

Po raz kolejny nadszedł ten moment gdy my – leśnicy i pracownicy świadczący usługi leśne, mamy tę nadzieję, że przychylniej spojrzy się na naszą pracę i nasz trud. A oczekiwać tego mamy podstawy dlatego, że jak co roku na przedwiośniu i tym razem ostro do przodu ruszyły odnowienia lasu.

Spytacie pewnie skąd taka nazwa? Czemu nie po prostu sadzenia lub nasadzenia czy może np. zalesienia. Ano dlatego, że to co wspólnie dla lasu robimy to właśnie jego odnawianie. Od nowa wprowadzamy las tam gdzie jeszcze nie dawno rosło jego poprzednie pokolenie. Dzięki młodemu pokoleniu drzew, które zastępuje swych sędziwych poprzedników, od nowa rozpoczyna się następny cykl życia drzew i drzewostanów.

Choć wiosenna aura w tym roku przyszła niespodziewanie szybko, to jednak nie daliśmy się zaskoczyć. Na zaskoczenie nawet nie było miejsca, bo do odnowienia czeka prawie 170 ha.

To tak jakby obsadzić drzewami 223 boiska piłkarskie i to tak gęsto, że przy przejściu przez takie „odnowione” boisko trudno byłoby czegoś nie zniszczyć

Ta wspomniana gęstość sadzenia poszczególnych gatunków drzewek, to w nomenklaturze leśnej tzw. więźba sadzenia. Jest różna dla różnych gatunków, ale w ogólnej tegorocznej „mieszance gatunkowej” ostatecznie i tak daje bardzo pokaźną ilość koniecznych do posadzenia drzewek, bo aż 1 mln i 300 tys. sztuk.

To ogromne wyzwanie dla wszystkich tych, którzy w lesie zostawiają swoje siły i zdrowie. To ich rękami i ich wysiłkiem powstaje las, który przez najbliższe kilkadziesiąt lat będzie rósł na naszych oczach.

A żeby rosło wszystko zdrowo i prawidłowo, zadbać trzeba o wiele szczegółów:

  • a to o właściwe wyhodowanie sadzonek na szkółce leśnej;
  • a to o nie przesuszenie ich korzeni (systemu korzeniowego) w trakcie transportu na powierzchnię do odnowienia;
  • a to o to, aby przy sadzeniu w szparę (wykonaną kosturem) lub jamkę (wykonaną szpadlem) tego systemu korzeniowego nie podwinąć;
  • no i najważniejsze, żeby zawsze było „zielonym do góry” J

Las wraca tam gdzie go przez chwilę nie było. Wraca w postaci silnych sadzonek, z których liczymy że w przyszłości powstanie równie silny las.

Następstwo pokoleń to normalna kolej rzeczy, którą my leśnicy tylko trochę przyspieszamy

Działania takie są niezbędne aby uniknąć zagrożenia, trwałego utracenia przez wiekowe drzewostany odporności na stale nękające je w trakcie ich wzrostu, niekorzystne zjawiska pogodowe oraz niebezpieczne organizmy roślinne i zwierzęce.  

autor: Michał Szczepaniak