Archiwum wydarzeń Archiwum wydarzeń

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Zapraszamy Państwa na obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w województwie lubuskim.


Nadleśnictwo Lipinki włączyło się do organizacji Wojewódzkich Obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Święto zostało ustanowione w 1983 roku przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS i wpisane przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Obchodzone jest w większości krajów świata. Celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, obchodzonego 18 kwietnia, jest przybliżenie społeczeństwu problematyki dziedzictwa kulturowego. W Polsce ideą obchodów jest zaprezentowanie zabytków mających szczególne znaczenie dla dziedzictwa światowego i wielokulturowości w naszym kraju.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w województwie lubuskim organizowane są od 2006 roku. Odbywają się z inicjatywy Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przy współpracy z samorządem lokalnym oraz organizacjami pozarządowymi i właścicielami zabytków w różnych miejscach naszego regionu. Organizowane były już w Drezdenku, Wschowie, Żarach, Kosieczynie, Paradyżu, Kożuchowie, Brodach, Żaganiu, Mierzęcinie, Gliśnie.

Jednym z punktów obchodów, które w bieżącym roku odbędą się 30 kwietnia w Łęknicy, będzie prezentacja trasy geoturystycznej "Dawna kopalnia Babina" wraz ze zwiedzaniem tego obiektu.

Honorowy patronat nad uroczystościami objął Pan Jerzy Ostrouch Wojewoda Lubuski.

Zapraszamy Państwa do udziału w tegorocznych obchodach.