Wydawca treści
Edukacja leśna
Zielony Las to idealne miejsce na poszerzenie wiedzy z zakresu przyrody, historii oraz geologii. Miejsce to doskonale nadaje się do kształtowania proekologicznych postaw dzieci i młodzieży. Spędzanie czasu na wolnym powietrzu i obserwacja otaczającej przyrody, jest świetnym sposobem na uatrakcyjnienie szkolnych lekcji.
Szczególne miejsce w prowadzonej przez Nadleśnictwo Lipinki edukacji leśnej mają sprawy związane z ochrona przeciwpożarową. Każdego roku nadleśnictwo prowadzi szereg działań informacyjnych, których celem jest kształtowanie odpowiednich zachowań społeczeństwa na terenach leśnych i terenach przyległych. Coroczne wiosenne cykle o nazwach „Wiosna bez płomieni" czy „Ratujmy skowronki" prowadzone wspólnie z organizacjami pozarządowymi i samorządami terytorialnymi, mają uwrażliwić mieszkańców naszego regionu na tak istotne kwestie jak ochrona przed pożarami lasów, łąk i pól.
- Typowo edukacyjna, w której uczniowie poznają wybrane zagadnienie z określonego przedmiotu, omówione i pokazane w terenie (ludzie i miejsca historyczne, ciekawostki i zjawiska przyrodnicze, geologia i geografia). Jednoczesna okazja do dodatkowego wzbudzenia w młodych ludziach, odpowiedzialności za swoje otoczenie i uczenie ich prawidłowych postaw i zachowań.
- Krajoznawczo – turystyczna, polegająca na organizacji wycieczek pieszych i rowerowych, połączonych np. z wejściem na zmodernizowaną wieżę widokową, mających na celu wzbudzenie zainteresowania własnym regionem,
- Rekreacyjno – sportowa, z wykorzystaniem dostępnych tras i ścieżek turystycznych oraz obiektów sportowych zlokalizowanych na terenach leśnych (np. siłownia w Zielonym Lesie niedaleko trasy Żary – Łaz).
- Promująca zdrowy styl życia – połączenie spacerów ze zbiorem płodów runa leśnego (jagód, borówek, poziomek, grzybów czy naturalnych źródeł witamin jakimi są owoce, liście, pędy i łodygi niezliczonych roślin leśnych).
- Ruiny wieży kamiennej zwanej po II wojnie przez lata wieżą Bismarcka.
- Selekcja i nasiennictwo na przykładzie drzewostanu bukowego.
- Ptaki leśne.
- Skład gatunkowy drzewostanu. Budowa lasu: drzewa, krzewy, runo.
- Sposoby odnowienia lasu.
- Źródełko leśne.
- Punkt widokowy – murowana wieża widokowa.
- Obserwacyjna wieża przeciwpożarowa.
Placówki oświatowe mogą zgłaszać chęć organizacji lekcji z udziałem przedstawicieli Nadleśnictwa, wysyłając zapytanie na adres: lipinki@zielonagora.lasy.gov.pl lub telefoniczne pod numer +48 68 362 62 58.
Dowiedz się więcej na temat działalności edukacyjnej Nadleśnictwa Lipinki.
Zobacz również: Obiekty edukacyjne.
Zobacz również: Encyklopedia leśna.