Wydawca treści
Edukacja leśna
Jednym z celów realizowanych przez Nadleśnictwo Lipinki jest kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody. Edukacja ekologiczna odbywa się między innymi poprzez organizację zajęć lekcyjnych z leśnikami, które są realizowane zarówno w placówkach oświatowych, jak i w terenie. Łuk Mużakowa to kopalnia wiedzy geologicznej i historycznej, dlatego też zachęcamy do nauki bezpośrednio na jego obszarze.
Doskonałym miejscem do przeprowadzenia lekcji jest Park Krajobrazowy „Łuk Mużakowa”, znajdujący się po polskiej stronie Geoparku. Przez Park prowadzi niemal 5-kilometrowa ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina”, gdzie niegdyś wydobywano węgiel brunatny i iły ceramiczne. Początek trasy wyznacza dawna droga kopalniana, na południe od skrzyżowania z ulicą Kopalnianą w miejscowości Nowe Czaple, a kończy rejon starej cegielni w Łęknicy. Możliwe jest również poruszanie się po trasie ścieżki w kierunku odwrotnym.
Więcej na temat tego Parku Krajobrazowego można dowiedzieć się tutaj.
Poniżej prezentujemy przykładowe tematy lekcyjne, które będą odpowiednie do zaprezentowania terminów związanych z przyrodą, historią, geologią i górnictwem.
- Forma zajęć: pozalekcyjne, wycieczka dydaktyczna
- Cele zajęć: poznanie środowiska przyrodniczego regionu i jego historii, zwiększenie świadomości przyrodniczej, zapoznanie się ze zmianami zachodzącymi w środowisku, właściwe zachowanie na obszarach chronionych, kształtowanie umiejętności posługiwania się mapą i kompasem, zapoznanie z geologicznymi osobliwościami regionu, poznanie pojęć związanych z geologią i górnictwem.
- Zakres treści: geopark, morena czołowa, kopalnia węgla brunatnego i iłów ceramicznych, pojezierze antropogeniczne, formy ochrony przyrody, stanowiska geologiczne, krajobraz pokopalniany.
- Metody pracy: obserwacja bezpośrednia, pogadanka, praca z mapą geoturystyczną i kompasem.
- Środki dydaktyczne: Broszura „Geopark mini – magazyn dla małych i dużych odkrywców Geoparku łuk Mużakowa”, mapa geoturystyczna „Łuk Mużakowa”, mapa „Ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina”, aparat fotograficzny lub telefon komórkowy z aparatem, kompas. – materiały dostępne są w Biurze Informacji Turystycznej Geoparku.
Przed planowaną lekcją w terenie powinno się zapoznać uczniów z tematem, celami oraz przebiegiem zajęć. Nauczyciel może podzielić uczniów na grupy i zadać zadanie domowe z przygotowania poszczególnych części materiału, które będą omawiane przez uczniów w formie prezentacji na kolejnych lekcjach.
Przykładowe tematy - zagadnienia:
- Geologia, czyli nauka o Ziemi.
- Geopark, formy polodowcowe, lądolód, lodowiec, morena, morena czołowa, geotop, erozja, fałdy, geostanowiska, giser, glacjał, głaz narzutowy, hałda, nasyp, niecka, skala pH.
- Formy ochrony przyrody w Polsce.
- Europejska Sieć Ochrony Przyrody „Natura 2000”, pomniki przyrody, rezerwaty, użytki ekologiczne, parki krajobrazowe, ekosystemy referencyjne.
- Górnictwo to nie tylko pozyskiwanie kopalin.
- Kopalnia, Jak powstaje węgiel brunatny, proces wydobycia węgla brunatnego, kopalina, surowiec, sztolnia, upadowa, uskok, wychodnia, wyrobisko górnicze, wyrobisko odkrywkowe, wyrobisko podziemne, zbiornik poeksploatacyjny, zwałowisko, zapadlisko, złoże, źródło, pojezierze antropogeniczne.
- Łuk Mużakowa – wyjątkowe miejsce na mapie geoturystycznej Polski.
- Geoturystyka, Geopark Łuk Mużakowa, Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa, Park Mużakowski.
Na koniec proponujemy aby nauczyciel zrobił podsumowanie omawianych zagadnień oraz sprawdził wiedzę uczniów w formie krzyżówki. Hasło końcowe nawiązuje do omawianych miejsc i będzie doskonałym wstępem do zaprezentowania uczniom obszaru, gdzie odbędzie się lekcja w terenie. Razem z krzyżówkami zalecamy rozdać uczniom „Słowniczki terminów geologicznych”, które pomogą w jej rozwiązaniu.
Rozwiązanie haseł:
- glacjał
- upadowa
- geostanowisko
- morena
- brunatny
- złoże
- hałda
- pokopalniany
- lodowiec
- rekultywacja
- geopark
Pobierz Słowniczek terminów geologicznych
Dowiedz się więcej na temat działalności edukacyjnej Nadleśnictwa Lipinki.
Zobacz również: Obiekty edukacyjne.
Zobacz również: Encyklopedia leśna.