Po obu stronach pokonywanych wzgórz, teren kształtują głębokie doliny – Dolina Śmierci oraz Głęboką Przepaść, które porasta piękna, miejscami sędziwa buczyna. Wędrujący,
w wielu miejscach na szlaku mogą zaobserwować pozostałości po głębinowych kopalniach węgla brunatnego, wydobywanego jeszcze w połowie XX wieku na terenie Zielonego Lasu. Na szlaku (droga w kierunku miejscowości Łaz) natrafimy na pomnik upamiętniający żołnierzy niemieckich, poległych podczas I Wojny Światowej.
Szlak na obszarze Zielonego Lasu ma 4 km długości.
Zobacz również: Legenda u Kunonie – „Zbójnicki zamek"
Ścieżka przyrodniczo – leśna „Zielony Las"
Ścieżka rozpoczyna się i kończy zarazem przy drodze Żary – Łaz. Dzięki tablicom informacyjnym ustawionym wzdłuż ścieżki, wędrujący nią mają okazję poznać szczegóły dotyczące gospodarki leśnej związanej z zagadnieniami budowy lasu, naturalnym i sztucznym ich odnawianiem, nasiennictwem leśnym czy wreszcie tzw. małą retencją. Dodatkowymi atrakcjami ścieżki są dwie zabytkowe wieże – wieża kamienna z początku XX w. (z powodu stanu technicznego budowla niedostępna dla zwiedzających) oraz odrestaurowana wieża widokowa, pochodząca z połowy XIX w. (udostępniona w określonych godzinach dla wszystkich chętnych). Na ścieżce znajduje się także stalowa wieża przeciwpożarowa, służąca służbom Nadleśnictwa Lipinki do obserwacji terenów przyległych, w celu wczesnego wykrywania ewentualnych pożarów (wieża z racji swego przeznaczenia, nie jest dostępna dla zwiedzających).
Ścieżka ma 3,2 km długości i polecana jest szczególnie grupom szkolnym, które po wcześniejszym uzgodnieniu z Nadleśnictwem Lipinki, mogą zorganizować szkolne zajęcia terenowe z oddelegowanym pracownikiem nadleśnictwa.
Wszystkich, którzy chcieliby zadbać o swoją kondycję fizyczną zapraszamy również do „siłowni pod chmurką", znajdującej się na terenie Zielonego Lasu nieopodal ścieżki.
Szlak Gwarków Żarskich
Sztolnia skipowa to wyrobisko korytarzowe, w którym za pomocą dużego naczynia (tzw. skipu) transportuje się urobek z poziomu wydobywczego na powierzchnię.
Szlak przebiega przez tereny z pozostałościami po wydobyciu węgla brunatnego, które miało miejsce na terenach Lasu Żarskiego od roku 1854 do 1968. Do dnia dzisiejszego pozostały jedynie słupy kolejki liniowej, służącej niegdyś do dostarczania surowca z szybów wydobywczych do Żar. Widoczne są również sztolnie skipowe i upadowa, którymi wydobywano węgiel na powierzchnię.
Sztolnia upadowa to wyrobisko korytarzowe w złożu, drążone od góry do dołu. Łączy dwa chodniki znajdujące się na różnych poziomach. Wydobycie urobku realizowane jest z poziomu dolnego na górny.
Trasa prowadzi przez ruiny elektrowni, brykietowni oraz wysokich nasypów kolejowych sortowni węgla. Warto zaznaczyć, że wydobywanie węgla brunatnego, piasków szklarskich i gliny, na terenie od Siodła, przez dolną część Zielonego Lasu, po Drozdów było skutkiem powstania w tym miejscu pojezierza antropogenicznego.
Aktywny wypoczynek
Zielony Las jest doskonałym miejscem do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzięki siłowni „pod chmurką", wyznaczonym ścieżkom przyrodniczym, licznym znakom informacyjnym oraz miejscom postojowym dla samochodów, można bezpiecznie, całorocznie uprawiać ulubione sporty i rekreację. Szlaki i ścieżki różnią się długością – niektóre są łatwe i krótkie, inne dłuższe, dla bardziej wytrwałych. W Żarskim Lesie, każdego dnia spotyka się entuzjastów nordic walking, spacerowania i biegania czy jazdy na rowerze. Świadczy to nie tylko o atrakcyjności terenów Lasu Żarskiego, ale i o wzrastającej świadomości i modzie na prowadzenie zdrowego stylu życia, poprzez m.in. zwiększoną aktywność fizyczną.