Lista aktualności Lista aktualności

NIESPODZIEWANY GOŚĆ

ODWIEDZIN TAKIEGO PTASIEGO „CELEBRYTY” NA TERENIE NADLEŚNICTWA LIPINKI DOTYCHCZAS JESZCZE NIE MIELIŚMY!

Głuszec /Tetrao urogallus/ - nasz największy krajowy kurak leśny, bo o nim mowa, to nadal w światku ornitologów i miłośników ptaków nie lada gratka obserwacyjna. Wyodrębnione „wyspy” jego występowania, choć od wielu już lat corocznie zasilane ptakami pochodzącymi ze sztucznych hodowli, cały czas nie są w stanie zapewnić stabilności populacji, a tym bardziej jej wyraźnego wzrostu.

Jaką wielką niespodzianką było więc wypatrzenie przez jednego z naszych pracowników samicy tego pięknego ptaka (tzw. głuszki), która nad wyraz spokojnie przechadzała się po jednej z dróg leśnych na terenie leśnictwa Nowe Czaple. Najbliższa nam populacja zajmuje tereny Borów Dolnośląskich i choć to niezbyt daleko patrząc na mapę, to jednak nigdy wcześniej żaden z ptaków nie „zawędrował” na teren Nadleśnictwa Lipinki. Spotkanie takie niezmiernie cieszy, nawet gdyby miało być przysłowiowym wyjątkiem od reguły. Liczymy jednak, zarówno my leśnicy, jak i tutejsi miłośnicy ptasich obserwacji, że odwiedziny tych przepięknych kuraków staną się częstsze i regularniejsze.

Może za kilka lat, w lasach naszych południowych rubieży nadleśnictwa powtórnie rozbrzmiewać będzie tokowa pieśń głuszców, która dla każdego, kto miał ją możliwość usłyszeć w naturze, jest czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym.

Autor: Michał Szczepaniak