Lista aktualności Lista aktualności

Walka z ASF rozpoczęta

Sobotni poranek 28 grudnia. Plac przed remizą OSP Żary-Kunice. Z jednej strony przedstawiciele służb weterynaryjnych, Starostwa żarskiego, Zarządu PZŁ z Zielonej Góry oraz Nadleśnictwa Lipinki.

Naprzeciwko ponad 100 osób reprezentujących przede wszystkim miejscowe i okoliczne Koła Łowieckie. Wszyscy i wszystko w jednym celu – realizacji zarządzonych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii przeszukań terenu pod kątem odnalezienia i utylizacji padłych dzików i ich szczątków. Walka z Afrykańskim Pomorem Świń rozpoczęta.

Do przeszukań wyznaczono teren obejmujący obszar o promieniu 5 km od ul. Osadniczej w Żarach tj. miejsca, w którym przed kilkoma dniami odnaleziono martwego dzika ze stwierdzonym ASF-em. Dziewięć grup poszukiwawczych skierowano na leśnictwa Zielony Las oraz Marszów. Łącznie przeszukaniom poddano ok. 6600 ha. Przez ponad 4 godziny ubrane w ochronne kombinezony osoby skierowane do przeszukań przeczesywały grunty leśne i rolne. Na początek odnaleziono szczęśliwie jedynie jednego martwego dzika padłego najprawdopodobniej w wyniku kolizji z pociągiem. „Na początek” ponieważ kolejnymi decyzjami Powiatowego Lekarza Weterynarii przeszukania mogą zostać wznowione.

Apelujemy jako zarządca obszarów leśnych o przestrzeganie wprowadzanego Rozporządzeniami Wojewody lubuskiego zakazu wstępu do lasu. Zachęcamy równocześnie do śledzenia bieżących informacji dotyczących aktualnej sytuacji z ASF-em, pojawiających się w lokalnej prasie i telewizji. 

Dostęp do ogólnych informacji dot. wprowadzonego przez Wojewodę Lubuskiego zakazu do lasu, w związku pojawieniem się w lubuskiem wirusa ASF, znajduje się  na naszej stronie zakładce „polecamy” (link).

                                                                                                                                           autor: Michał Szczepaniak