Wydawca treści Wydawca treści

Wstęp

Zielony Las to miejsce szczególne zarówno pod względem przyrodniczym, kulturowym, jak i krajobrazowym. To właśnie tu, zarówno mieszkańcy Żar i okolic oraz przyjezdni, coraz chętniej spędzają swój wolny czas. Jedni w spokoju odkrywają tajemnice tego niepowtarzalnego miejsca, inni wypoczywając aktywnie, chłoną jego piękno i siłę.

Charakterystyczne trzy wieże wyznaczają kierunki leśnych wędrówek, uwieńczeniem których może być dostrzeżenie masywu Śnieżki z tarasu widokowego jednej z nich. Szczególnie bogate walory przyrodnicze „Żarskiego Lasu", zachęcają do coraz to nowych i dalszych wypraw i spacerów. Szum bukowych lasów wyciszy i uspokoi, a przeświecające przez zielone korony słońce, rozpromieni twarze. Przekroczenie granicy wyznaczonej przez pierwsze drzewa, nagrodzi czystym powietrzem i kojącą ciszą – tak bardzo potrzebnymi w codziennym zgiełku miejskiego życia. Wykorzystajmy ten hojny dar przyrody, pamiętając że obcowanie z naturą wymaga także od nas odpowiedzialnego i właściwego zachowania.  
 
Z Zielonym Lasem od lat związanych jest wiele organizacji i firm, dla których środowisko przyrodnicze nie jest obojętne. Wspólnie z Nadleśnictwem Lipinki będącym gospodarzem tego terenu, aktywnie dbają o tutejszą florę (rośliny) i faunę (zwierzęta), odnawiają zabytki, tworzą coraz to nowe ścieżki spacerowe oraz zachęcają do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Las Żarski poza turystami, był i jest nadal chętnie odwiedzany również przez harcerzy, sportowców i przyrodników, wykorzystujących jego zróżnicowane walory.
 
Wierzymy, że Zielony Las jest w stanie poprawić kondycję fizyczną i psychiczną każdego, kto go odwiedzi, a tymczasem zapraszamy do zapoznania się z informacjami edukacyjnymi oraz praktycznym przewodnikiem dotyczącym tego wyjątkowego miejsca.