Położenie

Nadleśnictwo Lipinki położone jest w południowo – zachodniej części województwa lubuskiego i graniczy z Niemcami. Stanowi jedno z 20 Nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Galeria zdjęć

Twory geologiczne powstałe na Łuku Mużakowa.

Historia

Nadleśnictwo Lipinki powstało z połączenia trzech nadleśnictw: Żary, Trzebiel oraz Lipinek po zmianach organizacyjnych w Lasach Państwowych w latach 1972 i 1973.

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo Lipinki stanowi podstawową jednostkę administracyjną i gospodarczą w strukturze Lasów Państwowych. Jest podporządkowane Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, sprawującej nadzór nad lasami należącymi do 20 nadleśnictw. Nadleśnictwo Lipinki składa się z 3 obrębów leśnych, a dzieli na 13 leśnictw i Gospodarstwo Szkółkarskie.

Projekty i fundusze

Nadleśnictwo Lipinki zrealizowało w ostatnich latach kilka ważnych dla obszaru, którym zarządza inwestycji w ramach funduszy pozyskanych z Unii Europejskiej. Najważniejszy z nich to projekt „Wspólna marka Geopark Łuk Mużakowa drogą do UNESCO”.

Współpraca

W roku 2014 Nadleśnictwo Lipinki zrealizowało projekt pod tytułem "Promocja współpracy transgranicznej Nadleśnictwa Lipinki i Landratsamt Bautzen Kreisforstamt". Partnerem projektu ze strony Saksonii jest Landratsamt Bautzen Kreisforstamt z siedzibą Kamenz.